Zatem, ci emeryci, którzy kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przed dniem nabycia prawa do emerytury muszą się liczyć z tym, że mimo iż ukończyły wiek zwalniający je z zawieszalności – emerytura zostanie zawieszona. W sytuacji osób, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r. i nie rozwiązały stosunku pracy zawartego przed nabyciem tego świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi prawo do emerytury – niezależnie od wysokości osiąganego przychodu – od dnia 1 października 2011 r.
Zawieszenie emerytury trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w Oddziale ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę, potwierdzającego ustanie stosunku pracy. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje wypłatę emerytury od miesiąca, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został przedłożony dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia.
Powyżej opisana zasada dotyczy tylko i wyłącznie emerytów. W związku z tym, fakt kontynuowania zatrudnienia przez osoby, który uzyskają prawo do renty rodzinnej lub renty z tytułu niezdolności do pracy – pozostaje bez wpływu na pobieranie tego świadczenia. W omawianej teraz sytuacji, czy będzie ono pobierane w pełnej czy zmniejszonej wysokości lub też, czy będzie zawieszona jego wypłata, decyduje wysokość uzyskiwanego przychodu oraz wiek osoby pobierającej świadczenie.
Przychód uzyskany w okresie, gdy prawo do emerytury było zawieszone – nie podlega rozliczeniu. Jeżeli – po rozwiązaniu stosunku pracy – emeryt nawiąże kolejny stosunek pracy lub będzie wykonywał inny rodzaj pracy, np. umowa – zlecenie, z której przychód ma wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury – rozliczeniu podlega przychód uzyskany w okresie, w którym emerytura nie podlegała już zawieszeniu w trybie art. 103 a ustawy emerytalnej.
W sytuacji osób, które przeszły na emeryturę przed 2011 r. rozliczeniu podlega przychód uzyskany od stycznia do końca września 2011 r. (o ile emeryci nie mają ukończonego powszechnego wieku emerytalnego), a w przypadku rozwiązania stosunku pracy – także za dalsze miesiące Natomiast przychód uzyskany w okresie, gdy prawo do świadczenia jest zawieszone w trybie art. 103a ustawy emerytalnej, nie podlega rozliczeniu. Przy ustalaniu kwot granicznych przychodu, wyłączeniu podlegają dopuszczalne kwoty przychodu obowiązujące w miesiącach, w których świadczenie podlegało zawieszeniu.