- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?

    Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?

    Przez jakie okresy nie przysługuje zasiłek?
    Warto wiedzieć, że świadczenie to nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia, Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego. Zasiłku chorobowego nie otrzyma także osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym i urlopie wychowawczym. Zasiłek nie przysługuje również w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. W tych przypadkach okresów niezdolności do pracy, w których zasiłek nie przysługuje, nie wlicza się do okresu zasiłkowego.Umyślne przestępstwo lub wykroczenie
    Prawa do świadczenia chorobowego nie ma także ubezpieczony, którego niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku, popełnionego przez niego, umyślnego przestępstwa lub wykroczenia. W takiej sytuacji zasiłek nie przysługuje za cały okres niezdolności do pracy. Należy pamiętać, że okoliczność popełnienia przestępstwa lub wykroczenia musi zostać potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.


    Nadużycie alkoholu

    W przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, wówczas zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności. Fakt ten musi być stwierdzony przez lekarza i zaznaczony kodem „C” w zaświadczeniu lekarskim.


    Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego

    Osoba, która, w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego. Utrata prawa do zasiłku następuje na cały okres tego zwolnienia. Przez taką pracę należy rozumieć wykonywanie wszelkiego rodzaju pracy zarobkowej, w tym umów zlecenia, czy też prowadzenie własnej działalności. Okoliczności te ustalane są w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. Świadczenie chorobowe nie przysługuje w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie zostało sfałszowane. W takim przypadku następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim a jeśli zasiłek został już wypłacony, podlega on zwrotowi. Jeżeli ZUS poweźmie podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, wówczas występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.

    Ustanie tytułu ubezpieczenia chorobowego
    Świadczenie chorobowe za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie zostanie wypłacone osobie, która posiada ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie otrzyma go również ubezpieczony, który kontynuuje działalność zarobkową lub podjął taką działalność, pod warunkiem, że stanowi ona tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w sytuacji, gdy ubezpieczona osoba ma prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Świadczenia nie dostanie również osoba, która nie nabyła prawa do otrzymania zasiłku chorobowego, z powodu braku przepracowanego odpowiedniego okresu oczekiwania.

     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE