- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKomornicy w Internecie

    Komornicy w Internecie

    E-obwieszczenia
    Zamieszczane na portalu obwieszczenia o licytacji na stronie zawiera opis nieruchomości, rodzaj, cenę wywołania (stanowiącą trzy czwarte ceny oszacowanej przez rzeczoznawcę) i oczywiście datę licytacji.

    Po kliknięciu ikonki „powiększ" można przeczytać dokładne dane o nieruchomości i obejrzeć mapkę pokazującą miejsce jej położenia.
    Dotychczas obwieszczenia o licytacjach nieruchomości komornicy umieszczali tylko w budynku sądu i gminy oraz lokalnym dzienniku, a niektórzy, z własnej inicjatywy, na stronach internetowych swoich kancelarii czy na portalu Krajowej Rady Komorniczej, ale nieobowiązkowo. Teraz muszą to robić, a portal KRK został odpowiednio przebudowany i uczytelniony. Dodajmy, że choć zajęć nieruchomości jest dużo, bo ponad 100 tys. rocznie, to licytacje są wszczynane w kilkunastu tysiącach egzekucji, a skutecznej sprzedaży jeszcze mniej: w zeszłym roku 3,7 tys.

    Najczęściej przedmiotem licytacji są mieszkania, działki niezabudowane, a także garaże i miejsca postojowe. Więcej jest licytacji ruchomości, dlatego komornicy uruchomili również stronę do dobrowolnego zamieszczania informacji o nich. Jest ich już ponad tysiąc, a dotyczą rozmaitych rzeczy – od linii przemysłowych, przez maszyny i surowce, do samochodów oraz sprzętu RTV i AGD.


    E-licytacje

    Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła właśnie prace, nad projektem dużej noweli kodeksu cywilnego i ustawy o komornikach. Obecnie projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Komornik ma prowadzić sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej, gdy taki wniosek złoży wierzyciel, a zajęte ruchomości zostały oddane pod dozór osoby innej niż dłużnik. W e-licytacji (na wzór popularnych portali) tzw. przybicia komornik udzieli osobie oferującej najwyższą cenę w chwili upływu czasu przeznaczonego na licytację, a nie, jak jest teraz, w razie braku postąpień po trzykrotnym wezwaniu.

    Podobno rozważano także e-licytacje nieruchomości, ale ponieważ egzekucja nieruchomości jest zacznie trudniejsza, postanowiono zorientować się najpierw, jak się sprawdzają w wypadku ruchomości.

    SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE