Spis treści
Komornik skorzysta z e-doręczeń zamiast tradycyjnego listu poleconego
Komornik jako pierwszy przedstawiciel zawodów prawniczych będzie kontaktował się ze stronami elektronicznie. W dniu 1 lipca rozpoczęto pilotażowy program e-doręczeń w postępowaniu egzekucyjnym, zaś sam system przesyłek elektronicznych stanie się wyłącznym kanałem komunikacji od 1 stycznia 2025 roku. Do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje zatem okres przejściowy na funkcjonowanie nowej usługi. Warto przypomnieć, że Krajowa Rada Komornicza miała czas na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do 2029 r., ale dokonała tego już teraz, jako pierwszy zawód prawniczy.
Jak funkcjonują e-doręczenia w postępowaniu egzekucyjnym?
Wskazuje się, że uruchomienie systemu stanowi duże ułatwienie i przyśpieszenie pracy kancelarii. Po uruchomieniu usługi, zamiast listów, komornik będzie się posługiwać elektroniczną wersją wiadomości, która trafi do Poczty Polskiej. Jeśli odbiorca będzie miał założoną skrzynkę w systemie, otrzyma wiadomość automatycznie. Jeśli nie będzie miał – Poczta Polska wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym (przesyłka hybrydowa).
Co oznacza wprowadzenie e-doręczeń?
Doręczenia elektroniczne to nowoczesny sposób wymiany pism komorniczych, który jest elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Po stronie kancelarii to znaczne oszczędności, poza skróceniem czasu potrzebnego na doręczenie przesyłki, brak konieczności drukowania, pakowania i wysyłania pism. Również dłużnicy niemal natychmiast otrzymają korespondencję, dzięki czemu np. unikną niespodziewanej blokady konta bankowego.
Komornik w dobie świata cyfrowego
Póki co komunikacja elektroniczna będzie odbywała się jednostronnie: komornik ->strona postępowania. Zatem strona postępowania nadal kontaktuje się z komornikiem drogą tradycyjną – tj. listu poleconego. Należy jednak podkreślić, że jest to sytuacja przejściowa. Obecnie trwają już prace nad pełną elektronizacją postępowania egzekucyjnego. Oznacza to również uproszczoną egzekucją komorniczą prowadzoną na podstawie faktur. Proponowane rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obciążenie sądów oraz ograniczy zatory płatnicze bez angażowania dodatkowych środków publicznych.