Spis treści
Wysokość odprawy pośmiertnej
Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i zgodnie z art. 93 § 2 k.p. wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony minimum 10 lat;
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony minimum 15 lat.
Osoby uprawnione do otrzymania odprawy pośmiertnej
Odprawa pośmiertna według art. 94 § 4 k.p. przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
- małżonkowi,
- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować
Pozew o zapłatę odprawy pośmiertnej
przejdź do formularza »
Odprawę pośmiertną dzieli się w równych częściach pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny (por. art. 94 § 5 k.p.). Tym samym wysokość omawianego świadczenia głównie zależy od liczby uprawnionych.
Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden uprawniony do odprawy członek rodziny, przysługuje mu świadczenie w wysokości połowy kwoty, o której mowa w art. 93 § 2 k.p. (por. art. 93 § 6 k.p.).
Jeżeli np. po zmarłym pracowniku (ojcu jednej córki), który był zatrudniony dziewięć lat, nie pozostał żaden uprawniony do odprawy pośmiertnej za wyjątkiem tejże córki, będzie ona uprawniona do połowy jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Okres zatrudnienia
Do okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23 (1) k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy, które nawiązane zostały przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 w zw. z art. 93 § 3 k.p.).
Zważywszy na poczynione rozważania, jeżeli ostatni pracodawca zmarłego stał się ex lege stroną stosunku pracy (w ramach przejścia zakładu pracy lub jego części), okresy zatrudnienia u przejmowanego i przejmującego pracodawcy sumują się.
Sposób ustalenia wysokości świadczenia
W celu ustalenia wysokości odprawy pośmiertnej przysługującej rodzinie zmarłego pracownika stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop (por. § 2 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.).
Przypadek, w którym odprawa nie przysługuje
Odprawa pośmiertna nie przysługuje, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca w wysokości ustalonej według przepisów Kodeksu pracy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę, która stanowi różnicę między tymi świadczeniami (por. art. 93 § 7 k.p.).
Podstawa prawna:
Art. 231, 36 § 11, 93 Ustawy z dnia 26 czerwca 1964 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).
§ 2 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 ze zm.).