- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKoncesja na prowadzenie działalności hazardowej

    Koncesja na prowadzenie działalności hazardowej

    Wskazano, że działalność dotycząca gier cylindrycznych, gier w karty, kości, gry bingo pieniężne, zakładów wzajemnych oraz loterii audioteksowych może być prowadzona tylko i wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. z siedzibą w Polsce. Określono, że kapitał spółki ubiegającej się o koncesję na prowadzenie działalności hazardowej powinien być określony w złotych –dla kasyn gry byłoby to 4 mln zł, a dla salonów gry bingo pieniężne i zakładów wzajemnych – 2 mln zł. Wprowadzono także przepis, na podstawie, którego minister finansów powinien wyrazić zgodę na każdą zmianę w strukturze kapitału zakładowego spółek – dotyczy to również zmian w składzie zarządu lub rady nadzorczej. Takie rozwiązania umożliwią kontrolę osób wchodzących w skład organów danej spółki, pozwolą ponadto kontrolować legalność środków przeznaczonych na zakup bądź objęcie akcji lub udziałów. Weryfikacja udziałowców lub akcjonariuszy oraz członków władz spółek pod kątem posiadania przez nich nienagannej opinii i braku zastrzeżeń z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego będzie prowadzona przez cały czas obowiązywania koncesji lub zezwolenia.

    Koncesja na prowadzenie kasyna będzie udzielana na 6 lat w drodze decyzji i nie będą do niej miały zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na bingo pieniężne i zakłady wzajemne będą wydawane zezwolenia. Wydawanie ich będzie należało do ministra finansów. Natomiast zezwolenia na urządzanie i prowadzenie loterii fantowych, loterii audioteksowych, binga fantowego i loterii promocyjnych będzie wydawał dyrektor izby celnej. Zgodnie z ustawą koncesję lub zezwolenie uzyska podmiot, który: udokumentuje legalność źródeł pochodzenia pieniędzy, nie zalega z podatkami oraz nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

     

    Wprowadzono także dodatkowy limit lokalizacyjny dla kasyn gry. Jedno kasyno będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa. Określono, że w kasynie może być zainstalowane maksimum 70 automatów do gier. Wprowadzony ma być zakaz udziału w grach osób poniżej 18 roku życia. Prowadzący ośrodki gier i zakłady wzajemne będą zobowiązani do sprawdzania dowodu osobistego grającego. Za złamanie tego wymogu przewidziano sankcje finansowe, a przy kolejnym nadużyciu możliwe będzie nawet cofnięcie zezwolenia.

     

    Ponadto przewidziano ograniczenia w reklamowaniu gier i hazardu w miejscach publicznych i środkach masowego przekazu. Za stosowanie niedozwolonej reklamy stosowane będą sankcje karne. Nie będzie to dotyczyć gier liczbowych i loterii pieniężnych organizowanych przez Totalizator Sportowy oraz sponsoringu firm organizujących zakłady wzajemne. Zakazana będzie gra w pokera poza turniejami organizowanymi w kasynach. Zakazane ma być w sposób jednoznaczny zawieranie zakładów wzajemnych na wyniki gier liczbowych.
    W przepisach nowej ustawy zrezygnowano z pobierania opłat wejściowych na rzecz włączenia ich w podatek od gier. Opłaty będą pobierane za: koncesję lub zezwolenie, złożenie egzaminu zawodowego, wydanie świadectwa zawodowego lub uznanie świadectw wydanych przez wyspecjalizowane podmioty za świadectwa zawodowe.

    W projekcie ustawy określono procentowe stawki podatku od gier. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek. Będą następujące stawki podatkowe dla:
    • loterii fantowej, gry w bingo fantowe – 10%,
    • loterii pieniężnej – 15%,
    • gry liczbowej i zakładów wzajemnych na współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie – 20%,
    • bingo pieniężne, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera turniejowego – 25%,
    • gry cylindrycznej, gry w kości i karty, gry na automacie i pozostałych zakładów wzajemnych – 50%.

    Za prowadzenie działalności niezgodnej z przepisami projektowanej ustawy przewidziano kary w wysokości 100% przychodu z urządzanej gry, w przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia, 12 tys. od każdego automatu, w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem oraz 100% uzyskanej wygranej, w przypadku uczestnictwa w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE