- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKoniec handlu długami w służbie zdrowia

    Koniec handlu długami w służbie zdrowia

    Zważywszy na fakt, że dla przeważającej części publicznych zakładów opieki zdrowotnej podmiotem, który utworzył zakład jest jednostka samorządu terytorialnego, regulacja będzie dotyczyć tych jednostek. Potrzeba opracowania tego projektu wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela zobowiązań publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Dodatkowo przepisy projektu spowodują ograniczenie wtórnego obrotu wierzytelnościami, co niejednokrotnie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla zakładów opieki zdrowotnej.
     
    Projekt zawiera także zmiany dotyczące uzyskiwania środków finansowych na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Potrzeba zmian wynika z konieczności doprecyzowania przepisów oraz ich dostosowania do brzmienia przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).
     
    Dodatkowo stworzona zostanie podstawa prawna do przekazywania środków finansowych w ramach realizacji programów wieloletnich, co czyni zadość zaleceniom Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z przepisami projektu możliwe będzie przekazywanie dotacji także jednostkom badawczo – rozwojowym, będącym publicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Wynika to ze znaczącej roli, jaką pełnią te podmioty w systemie ochrony zdrowia. Projekt zakłada tez uchylenie przepisów, które dotyczą zobowiązań kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do przeznaczenia nie mniej niż 40% kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie Narodowego Funduszu Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych zakładzie, jako ograniczających swobodę zarządzania zakładem.
     
    Projekt zawiera przepis przejściowy dotyczący sytuacji, gdy przed dniem wejścia w życie ustawy nastąpi wzrost kwoty zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia w stosunku do poprzedniej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jednakże środki, które zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami powinny zostać przeznaczone na wynagrodzenia, zostaną wypłacone po tym dniu. Regulacja nie jest objęta prawem Unii Europejskiej.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE