Propozycja Ministerstwa Gospodarki polega na wprowadzeniu możliwości występowania do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, w przypadku występowania w obrocie prawnym interpretacji dotyczącej tego samego stanu prawnego i faktycznego, która byłaby sprzeczna z otrzymaną uprzednio przez podatnika interpretacją, z wyłączeniem spraw rozstrzygniętych przez sąd.
Wskazanie ministra właściwego do spraw finansów publicznych jako organu właściwego w sprawie uzasadnione jest faktem, że wnioski o zmianę interpretacji indywidualnej dotyczyć będą prawdopodobnie spraw o wysokim stopniu złożoności budzących istotne wątpliwości interpretacyjne. Zaproponowane rozwiązanie łączy się z realizacją wykonywania przez Ministra Finansów kompetencji w zakresie sprawowania nadzoru ogólnego w sprawach podatkowych. Wprowadzenie proponowanych regulacji pozwoli na zredukowanie problemu istnienia w obrocie prawnym sprzecznych indywidualnych interpretacji podatkowych. Propozycja nie obejmuje spraw rozstrzygniętych już na drodze postępowania sądowego.
Dla przykładu można przywołać dwie interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej) i Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu). Dwie spółki przedstawiły we wniosku analogicznie sformułowane pytanie: „Czy w związku z faktem prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatkowa grupa kapitałowa, w skład której będzie wchodzić wnioskodawca, będzie podatnikiem o którym mowa w art. 1a ust. 1 ww. ustawy? Na pytanie zawarte we wniosku Izba Skarbowa w Bydgoszczy odpowiedziała negatywnie, natomiast Izba Skarbowa w Katowicach odpowiedziała pozytywnie.
Ponadto, ministerstwo gospodarki chce także wprowadzić możliwość występowania o ogólne interpretacje podatkowe. Wówczas wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogłyby składać organizacje pracodawców i związki zawodowe . Rozpatrzenie wniosku – zdaniem Waldemara Pawlaka – nie powinno przekraczać 30 dni.
Należy podkreślić, iż propozycje te stanowią część założeń ustawy projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Aktualnie trwa analiza uwag zgłoszonych do projektu założeń w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.