Co do zasady, przedmiotową kontrolę mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Jednakże w art. 62 ust. 4 i 5 ustawy – Prawo budowlane zostały wskazane wyjątki w zakresie kontroli: instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych, urządzeń chłodniczych – które w pewnych przypadkach mogą być kontrolowane także przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji, sieci energetycznych i gazowych oraz przewodów kominowych – które w pewnych przypadkach mogą być kontrolowane także przez osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
Osoba, które dokonuje ww. kontroli sporządza z niej protokół. W sytuacji, gdy podczas kontroli zostaną stwierdzone uszkodzenia lub istnieje konieczność uzupełnienia braków, o których mowa w art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, protokół powinien zawierać informację (potwierdzenie), że na właścicielach, zarządcach lub użytkownikach obiektu budowlanego na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych lub umowach – ciąży obowiązek usunięcia stwierdzonych uszkodzeń lub uzupełnienia ww. braków. Dodatkowo, osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana przesłać niezwłocznie po jej przeprowadzeniu kopię tego protokołu do właściwego organu nadzoru budowlanego.
Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na którym spoczywają obowiązki w zakresie napraw, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. Z kolei po otrzymaniu kopii protokołu, wskazującego stwierdzenie ww. uszkodzeń lub braków, właściwy organ nadzoru budowlanego przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu sprawdzenia, czy właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektu budowlanego usunęli stwierdzone uszkodzenia i uzupełnili braki.
Należy przy tym uwypuklić, że przepisy karne przewidują sankcje za niezastosowanie się do obowiązku wynikającego z art. 70 ust. 1 ww. ustawy, za utrzymanie obiektu budowlanego w nienależytym stanie technicznym, czy też za nieprzesłanie kopii protokołu, o którym mowa w art. 70 ust. 2.