Spis treści
Recepta zaoczna
Warto wiedzieć, że modyfikacji uległ art. 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w którym określone zostały warunki udzielenia tzw. porady receptowej. Zgodnie z tym przepisem możliwe jest wystawienie tzw. recepty zaocznej – bez konieczności osobistego stawiennictwa u lekarza. Jak stanowi bowiem przepis, lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
Kto może odebrać receptę w imieniu pacjenta?
W takiej sytuacji, recepty lub zlecenia mogą być przekazane:
- osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta;
- osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.
Przy czym upoważnienie lub oświadczenie odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji. Informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Informację o osobie, której przekazano taką receptę lub zlecenie również należy odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.
Zatem, aby udzielenie porady receptowej nastąpiło zgodnie z prawem, łącznie muszą zostać spełnione następujące warunki:
- recepta musi być niezbędna do kontynuacji leczenia – przykład: leczysz się na astmę, potrzebne są leki, które bierzesz na stałe – w tym celu nie musisz pojawić się u lekarza osobiście, receptę może odebrać ktoś z rodziny. Pamiętaj, że nie załatwisz w ten sposób recepty na antybiotyk, który brałeś rok temu na zapalenie płuc i który Ci pomógł;
- porada receptowa musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjenta,
- stan zdrowia pacjenta uzasadniający zastosowanie porady receptowej musi być odzwierciedlony w dokumentacji medycznej pacjenta.
Ponadto warto również wiedzieć, że od dnia 4 października 2014 r. zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich. Co najważniejsze dla pacjentów, wydłużony został okres na jaki może zostać wypisana recepta, a także zwiększono ilości leku, jakie lekarz może przepisać na jednej recepcie.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, lekarz może wystawić:
- do 12 recept na występujące po sobie okresy stosowania – nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z tym jednak zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie może zostać przepisany lek na więcej niż 120 dni stosowania,
- do 16 recept na niezbędne pacjentowi leki recepturowe, czyli wykonane w aptece – w postaci maści, kremów, mazideł, past lub żeli do stosowania na skórę – na maksymalnie 120 – dniowy okres stosowania,
- receptę na podwójną ilość leku recepturowego,
- do 6 recept na środki antykoncepcyjne na następujące po sobie okresy stosowania -(nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania),
- receptę na ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego do maksymalnie 120-dniowego okresu stosowania.
Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.
Podstawa prawna:
art. 41 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. 1997 nr 28 poz. 152)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich (Dz. U. 2014 poz. 1239)