30 kwietnia – ostateczny termin rozliczenia z fiskusem i ewentualnej wpłaty podatku – już za nami. W dalszym ciągu jednak mamy prawo do korekty złożonych PIT-ów – nie tylko tych, które dostarczyliśmy do urzędów skarbowych w tym roku, ale także tych, które składaliśmy w poprzednich kilku latach. Generalnie korektę rocznego zeznania można złożyć w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że w przypadku deklaracji za 2013 r. korekta jest możliwa do końca 2019 r., a w samym 2014 r. minie termin złożenia ewentualnych korekt zeznań składanych w 2009 r. (za 2008 r.).
Nieco inaczej będzie jednak z korektą zeznań, w których do 30 kwietnia nie wskazaliśmy, której organizacji pożytku publicznego chcemy przekazać 1% naszego podatku – możemy to jeszcze zrobić, ale mamy na to czas tylko do 30 maja tego roku.
Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach korekta nie będzie możliwa. O ile bez problemu skorygujemy roczną deklarację po znalezieniu nieuwzględnionych do tej pory rachunków uprawniających do skorzystania z ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej, o tyle nie jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków za pomocą korekty. Dotyczy to sytuacji, gdy małżonkowie złożyli do 30 kwietnia dwa odrębne zeznania podatkowe, ale teraz uznali, że jednak chcieliby rozliczyć się z fiskusem wspólnie – na zmianę decyzji w tej sprawie mieli bowiem czas tylko do końca kwietnia (w podobnej sytuacji będą także rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy dopiero po 30 kwietnia uznali, że chcieliby skorzystać z korzystnego rozliczenia przewidzianego dla tego typu opiekunów). Trzeba przy tym mieć na uwadze, że nie ma to odniesienia do sytuacji, w której małżonkowie złożyli do 30 kwietnia wspólne zeznanie, ale na przykład znaleźli w nim błąd – w tym wypadki nic nie stoi na przeszkodzie, by go poprawić za pomocą korekty zeznania.
Składając korektę należy w rubryce „Miejsce i cel złożenia zeznania” zaznaczyć kwadrat z opcją „korekta zeznania”. Do formularza dołączyć również dołączyć pisemne wyjaśnienie, dlaczego dokonujemy korekty (w przypadku korekty elektronicznej składamy wyjaśnienie na dołączanym automatycznie do korygowanego zeznania załączniku ORD-ZU). Korekty nie można złożyć w trakcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą).
Korekty musimy dokonać na takim samym formularzu, jak poprzednio. Jeśli był to na przykład PIT-37, w ramach korekty należy złożyć taki sam druk. Co więcej, musi być to dokładnie ten sam formularz, który obowiązywał w roku, za który korygowane jest zeznanie (formularze bowiem zazwyczaj zmieniają się co roku w jakimś stopniu). Korektę deklaracji można złożyć elektronicznie – także wtedy, gdy pierwotnie składaliśmy papierowy PIT. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie mamy podpisu elektronicznego, przez internet można skorygować tylko deklaracje, które w danym roku można było złożyć online.
Jakie zeznania można skorygować w wersji elektronicznej (bez użycia podpisu kwalifikowanego)
Zeznania za 2008 r. – PIT-37
Zeznania za 2009 r. – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Zeznania za 2010 r. – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A
Zeznania za 2011 r., 2012 r. i 2013 r. – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A
Agata Szymborska-Sutton, Tax Care