Wybory samorządowe
Czekające nas tej jesieni wybory samorządowe będą związane z obsadzeniem miejsc w radach gmin, powiatów oraz sejmikach wszystkich województw. Wybory obejmą także głosowanie na nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów polskich miast. Głosowanie będzie obywało się wg ściśle określonych reguł – powszechności, bezpośredniości, równości oraz tajności. Tak naprawdę zasady rządzące wyborami samorządowymi nie ulegną zmianie, choć sposób głosowania będzie zmodyfikowany. Na co powinniśmy się nastawiać – na korespondencyjne głosowanie.
Nowa forma oddawania głosów
Do niedawna aby oddać ważny głos należało osobiście stawić się we właściwej komisji wyborczej – niemożliwe było posługiwanie się jakimkolwiek pełnomocnikiem czy osobą z najbliższej rodziny. Z drugiej strony, ustawodawca mając na względzie osoby przebywające w zakładach karnych, szpitalach, chorych mieszkających we własnych domach oraz Polaków mieszkających czy przebywających chwilowo za granicą, wprowadził przepisy, dzięki którym możliwe stało się głosowanie korespondencyjne. Dzięki niemu zdecydowanie większa grupa obywateli mogła czynnie uczestniczyć w wyborach i to nie tylko tych na szczeblu samorządowym. Oczywiście wszystkie inne osoby nie mogły skorzystać z tego rozwiązania.
Rozszerzenie uprawnień
Dzięki nowelizacji Kodeksu wyborczego już w najbliższych wyborach każdy z nas będzie mógł głosować korespondencyjnie – niezależnie od tego czy może osobiście udać się do punktu głosowania. Co więcej, zmiany zaczną obowiązywać nie tylko w odniesieniu do wyborów samorządowych, ale także tych do sejmu i senatu, prezydenckich, a nawet do parlamentu europejskiego.
Przypomnijmy, że do tej pory zamiar głosowania korespondencyjnego miał być zgłaszany przez wyborcę niepełnosprawnego wójtowi do 21 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie mogło być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
Chęć korespondencyjnego głosowania wiąże się jednak z koniecznością spełnienia kilku warunków. Po pierwsze każdy wyborca będzie mógł złożyć wniosek o dopisanie go do spisu wyborców w wybranym przez siebie lokalu – trzeb to uczynić do pięciu dni przed wyborami (do tej pory przywilej ten przysługiwał osobom niepełnosprawnym, a termin wynosił czternaście dni). Niepełnosprawni nie będą też musieli składać wniosku w sprawie głosowania za pomocą nakładki brajlowskiej – nowe przepisy wyborcze przewidują bowiem, że takie nakładki powinny być dostępne w każdym lokalu wyborczym.
To jednak nie jedyne zmiany w prawie wyborczym. W przypadku nadzwyczajnych okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie głosowania we wcześniej wyznaczonych lokalach wyborczych, wójt będzie mógł wskazać inne miejsce wyborów, nie będą jednak do tego potrzebne uchwały właściwych rad gmin.