- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoKto jest adresatem nakazu rozbiórki, gdy nakaz ten dotyczy części obiektu budowlanego...

    Kto jest adresatem nakazu rozbiórki, gdy nakaz ten dotyczy części obiektu budowlanego wzniesionego na nieruchomości gruntowej niebędącej własnością inwestora?

    Z wyżej cytowanego przepisu wprost wynika, iż adresatem decyzji nakazującej rozbiórkę jest właściciel lub zarządca obiektu. Jednakże nie można utożsamiać właściciela obiektu z właścicielem nieruchomości, na którym usytuowany jest obiekt budowlany. W myśl art. 48 kc z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Przepis ten wyraża zasadę superficio solo credit (wszystko, co znajduje się na powierzchni gruntu, przypada nieruchomości gruntowej). Natomiast wyjątkiem od tej zasady jest art. 151 kc, który  przewiduje, iż jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze. Wynika z powyższego, że fakt przysługiwania właścicielowi nieruchomości prawa własności całego budynku (wraz z częścią posadowioną na gruncie sąsiednim) nie oznacza, że właścicielowi temu przysługuje uprawnienie do zajmowania cudzej nieruchomości.
     

    Uznać zatem należy, iż art. 67 ust. 1 ustawy Prawo budowlane należy czytać łącznie z art. 151 kc. Czyli adresatem nakazu rozbiórki winien być właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, w przypadku gdy obiekt ten wniesiono na nieruchomości gruntowej nie będącej własnością inwestora. Odmienna stanowisko w tym zakresie skutkowałaby, że w razie wzniesienia części budynku na działce sąsiedniej, niestanowiącej własności inwestora, inwestor będący właścicielem nieruchomości, na której zrealizowano obiekt budowlany, byłby zwolniony od obowiązków utrzymywania całego budynku w należytym stanie i użytkowania obiektu zgodnie z zasadami itd. Jednocześnie właściciel działki sąsiedniej, na której wykonano bez jego zgody obiekt budowlany byłby obarczony wszystkimi obowiązkami związanym z utrzymaniem tego obiektu.


    Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. akt II OSK 73/10.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE