- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKto ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego?

    Kto ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego?

    Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?
    Dodatek pielęgnacyjny
    jest przyznawany na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie art. 75 tejże ustawy, co do zasady dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Od tej reguły występuje wyjątek, mianowicie – osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. W przypadku osób, które ukończyły wiek 75 lat – dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu. Osobie, która ukończyła 75 lat i uznana została za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje jeden dodatek pielęgnacyjny. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. akt I OSK 1954/10): "art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) mówi, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Osoba, której nawet przyznano dodatek pielęgnacyjny traci do niego uprawnienia, jeżeli przebywa przez określony czas w jednej z placówek wskazanych w tym przepisie.".


    Wysokość dodatku pielęgnacyjnego
    Na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 lutego 2013 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent ogłoszono, że od dnia 1 marca 2013 r. kwota dodatku pielęgnacyjnego do emerytury i renty wynosi 203,50 zł miesięcznie. Przy czym, kwotę dodatku pielęgnacyjnego podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.


    Wniosek o dodatek pielęgnacyjny
    Postępowanie w sprawie przyznania dodatku pielęgnacyjnego
    wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka, która przyznała i wypłaca świadczenie. Wniosek o dodatek pielęgnacyjny powinna złożyć bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy – osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Do wniosku należy dołączyć:
    • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie
    • dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.


    Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE