Powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wydają orzeczenia
• o niepełnosprawności;
• o stopniu niepełnosprawności;
• o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Wymienione orzeczenia poza ustaleniem statusu osoby orzeczonej jako osoby niepełnosprawnej, stanowią także podstawę do przyznania różnego rodzaju ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Dwuinstancyjność postępowania orzeczniczego
Postępowanie orzecznicze jest także dwuinstancyjne. W pierwszej instancji orzekają powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast w drugiej instancji orzekają wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności nie są ostateczne. Strona, która uczestniczy w postępowaniu orzeczniczym ma prawo do złożenia odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem zespołu, który wydał to orzeczenie. Należy podkreślić, że rejonowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych rozpatrują sprawy z odwołania od orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności poprzez poddanie oceny ustalonej przez składy orzekające pod ocenę biegłych lekarzy sądowych oraz innych biegłych, których przewodniczący składu orzekającego powołuje w zależności od problematyki indywidualnej sprawy.
Od powyższej zasady jest wyjątek, mianowicie postępowanie orzecznicze w zakresie ulg i uprawnień jest jednoosobowe i jednoinstancyjne. Oznacza to, że nie przysługuje od tego orzeczenia odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.