Spis treści
Do jakiego szpitala trafi pacjent, do którego została wezwana karetka pogotowia?
Zadaniem zespołu ratowniczego jest właściwa ocena stanu zdrowia osoby poszkodowanej w wypadku, bądź chorego pacjenta, który ma być przetransportowany do szpitala w celu dalszego leczenia. To właśnie od oceny stanu zdrowia będzie uzależnione dalsze postępowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitala lub szpitala specjalistycznego – najlepszego w leczeniu danego schorzenia. Przykładowo, jeśli zespół ratowniczy podejrzewa u pacjenta zawał serca, to wykonuje dodatkowe badanie EKG i w zależności od jego wyniku, pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitala lub do szpitala gdzie znajduje się oddział kardiologii inwazyjnej. W przypadku, gdy pacjent po wypadku ma liczne złamania i wymaga interwencji chirurgicznej zostanie z pewnością przetransportowany do szpitala, w którym znajduje się oddział ortopedii i traumatologii.
Na tym niestety historia pacjenta się nie kończy. Rzadko się zdarza, że pacjent po hospitalizacji nie wymaga dalszych konsultacji, rehabilitacji bądź np. kolejnych zabiegów. Może się zdarzyć, że uczestnik wypadku z licznymi złamaniami został przetransportowany do szpitala, gdzie co prawda kości poskładano, ale dodatkowo zostały na jakiś czas do kości ‘zainstalowane’ np. jakieś śruby i dodatkowo pacjent wymaga rehabilitacji, aby móc powrócić do pełnej sprawności. Powstaje wówczas szereg pytań: jak to wszystko załatwić? Od kogo należy wziąć skierowanie na zabieg usunięcia śrub? Od kogo należy wziąć skierowanie na rehabilitację? Czy lekarz powinien wypisać receptę na środki przeciwbólowe?
Skierowanie na kontynuację leczenia po wypisie ze szpitala
Pamiętaj, że jeśli po zakończeniu leczenia szpitalnego wymagasz dalszego leczenia specjalistycznego (np. powinieneś odbyć rehabilitację, zgłosić się na wizytę kontrolną itd.) bądź zażywania odpowiednich leków, to lekarz wypisując Cię ze szpitala ma obowiązek wydania wszelkich niezbędnych skierowań, a także recept. Należy podkreślić, że nie jest uprawnione odsyłanie pacjenta w tej kwestii do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W sytuacji, jednak gdy przykładowo po zabiegu ortopedycznym było wyraźnie powiedziane, że za rok lub dwa należy usunąć założone w celu szybszego zrośnięcia kości – ‘śruby’, to lekarz przy wypisie ze szpitala, powinien dać pacjentowi skierowanie do poradni specjalistycznej – ortopedycznej, pod którą opieką znajdzie się pacjent i jak nadejdzie właściwy moment na zabieg, to z odpowiednim wyprzedzeniem – właśnie od lekarza specjalisty pacjent powinien otrzymać skierowanie do szpitala na zabieg. W tym miejscu należy również przypomnieć o braku rejonizacji. Jeśli leżałeś w szpitalu A, to nie oznacza, że rehabilitację lub kolejny zabieg musisz również wykonać w tym szpitalu. Ze skierowaniem możesz udać się do dowolnej placówki – w takim przypadku nie obowiązuje rejonizacja!
W myśl bowiem przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, świadczeniodawca po zakończeniu leczenia szpitalnego jak również w przypadku udzielenia świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć powinien stosownie do zaistniałej sytuacji, niezależnie od karty informacyjnej, wydać pacjentowi następujące dokumenty:
- skierowania na świadczenia zalecone w karcie informacyjnej;
- recepty na leki i zlecenia na środki pomocnicze lub wyroby medyczne będące środkami ortopedycznymi zlecone w karcie informacyjnej;
- zlecenia na transport zgodnie z odrębnymi przepisami.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2008 nr 81 poz. 484)