Obowiązujące przepisy
Według obowiązujących teraz przepisów funkcjonariuszowi służb mundurowych przebywającemu na zwolnieniu lekarskim przysługuje 100% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Taka sytuacja, zdaniem MSW, może zachęcać do nadużywania zwolnień i traktowania ich jako formy urlopu. Obecnie jest brak również uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście chorują, bowiem nie podlegają oni kontroli ZUS.
Mundurowy na zwolnieniu dostanie mniejszą pensję
Projekt zakłada przybliżenie przepisów dotyczących formacji mundurowych do regulacji obowiązujących w systemie powszechnym, przy zachowaniu pewnych różnic wynikających ze specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy. Zgodnie z projektem, 80% uposażenia będzie wypłacane w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby, która nie ma związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny. Uzyskane w ten sposób oszczędności mają zostać przeznaczone w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. Nagrody będą otrzymywać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępstwie chorych kolegów. Proporcjonalnie do zmniejszenia wynagrodzenia zmniejszeniu podlegać będzie także nagroda roczna, która wynosić będzie 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje. Jak podkreślają twórcy projektu, obniżenie uposażenia nie wpłynie na wymiar podstawy emerytury i renty. Tak jak w systemie powszechnym, funkcjonariusze będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, wystawianych zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Po nowelizacji zwolnienia L4 będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS, tak samo jak w przypadku pracowników cywilnych. Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały jego okres. W celu ograniczenia długotrwałego i często nieuzasadnionego korzystania ze zwolnień lekarskich skróceniu z 12-stu do 6-ciu miesięcy ulegnie okres ochrony przed zwolnieniem funkcjonariusza, który przebywa na L4.
Za chorobę związaną ze służbą funkcjonariusz i żołnierz otrzyma całość uposażenia
Jednocześnie nowelizacja przewiduje także okoliczności, w których uposażenie nie będzie zmniejszane, a funkcjonariusz i żołnierz zachowa prawo do 100% uposażenia. Pensja będzie wypłacana w całości w sytuacji, gdy funkcjonariusz pozostaje na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby mającej związek ze służbą, wypadku podczas służby, choroby zawodowej, wypadku w drodze do służby lub ze służby, choroby przypadającej w czasie ciąży, poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów a także oddania krwi. Mundurowy otrzyma całość uposażenia także w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała podczas służby poza granicami kraju (np. misje i działania ratownicze), została spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego czynu zabronionego, jest wynikiem czynów o charakterze bohaterskim spełnionych w szczególnie niebezpiecznych warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych, życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.