Zgodnie z treścią art. 105 Prawa własności przemysłowej, na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji. Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów. Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który na zorientowanym użytkowniku nie wywołuje odmiennego ogólnego wrażenia. Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ogranicza się do wytworów tego rodzaju, dla których nastąpiło zgłoszenie. Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, podzielone na pięcioletnie okresy.
Na chwilę obecną, aby skutecznie zarejestrować wzór przemysłowy musimy najpierw wiedzieć czym tak naprawdę on jest. Jak podkreśla ustawodawca jest to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Za wytwór uważa się także:
- przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony);
- część składową, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy;
- część składową, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu.
W przypadku wzoru stosowanego lub zawartego w części składowej wytworu złożonego, ocena nowości i indywidualnego charakteru dotyczy tylko jego widocznych cech.
Jeżeli spełniamy powyższe warunki, możemy przystąpić do wypełniania formularza rejestracyjnego. Podanie o uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego może być sporządzone na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu lub w innej formie graficznej, pod warunkiem że będzie zawierało w szczególności:
- nazwisko i imię albo nazwę, adres zamieszkania albo siedzibę zgłaszającego oraz numer identyfikacji podatkowej NIP, a także PESEL albo numer identyfikacyjny REGON, o ile zgłaszający je posiada,
- nazwisko i imię oraz adres pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
- nazwę organu administracji rządowej lub państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, gdy zgłoszenie jest dokonane przez ten organ lub jednostkę w imieniu Skarbu Państwa,
- wniosek o udzielenie prawa z rejestracji,
- nazwisko i imię oraz adres twórcy wzoru przemysłowego,
- wskazanie podstawy do uzyskania prawa z rejestracji, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą wzoru przemysłowego,
- spis załączonych dokumentów,
- podpis zgłaszającego lub pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
- oświadczenie zgłaszającego, że chce skorzystać z uprzedniego pierwszeństwa, jeżeli ubiega się o przyznanie tego pierwszeństwa, wskazujące co najmniej datę i kraj dokonania zgłoszenia za granicą lub nazwę, miejsce i kraj wystawy oraz datę wystawienia wzoru przemysłowego na wystawie,
- wskazanie osoby upoważnionej do odbioru korespondencji, jeżeli jest kilku zgłaszających i nie działają oni przez wspólnego pełnomocnika.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać, w godzinach pracy Urzędu, w Informacji Ogólnej Urzędu Patentowego RP oraz w każdym innym czasie ze strony internetowej UPRP.
Zgłoszenie możemy dokonać osobiście, za pośrednictwem poczty, za pomocą telefaksu lub online. Pamiętajmy także o wniesieniu jednorazowej opłaty za zgłoszenie wzoru przemysłowego w wysokości 300 zł.
Niestety formularze i cała procedura rejestracyjna nie należą do najłatwiejszych, w związku z tym koniecznym staje się wizyta u profesjonalnego pełnomocnika (który do najtańszych nie należy). To skutecznie odstrasza przedsiębiorców. Jednocześnie czas oczekiwania na rejestrację to około 6 miesięcy, podczas gdy w pozostałych państwach UE wynosi on maksymalnie 6-8 tygodni. Nowe przepisy mają nie tylko przyspieszyć uzyskiwanie ochrony prawnej na wzór przemysłowy, ale także uprościć istniejące formularze, tak aby każdy mógł wypełnić je samodzielnie i szybko. Ustawodawca decyduje się na wyeliminowanie luk prawnych w Prawie własności przemysłowej, a także licznych wątpliwości interpretacyjnych. Projekt ustawy ma trafić pod obrady jeszcze w II kwartale 2013 r.