Sprzedaż zajętych przez komornika przedmiotów ruchomych na licytacji nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.
Niektóre rzeczy mogą być sprzedane zaraz po ich zajęciu przez komornika. Wynika to z ich specyficznych właściwości. Od razu po zajęciu przez komornika mogą być sprzedane:
• ruchomości ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub ich przechowywanie powodowałoby nadmierne koszty;
• inwentarz żywy, jeżeli dłużnik nie wyraził zgody na dozór nad tymi zwierzętami.Egzekucją z ruchomości rządzą określone zasady. Polegają one na tym, że komornik może zająć tylko ruchomości należące do dłużnika lub też znajdujące się w posiadaniu wierzyciela, jeżeli wobec tych przedmiotów skierował egzekucję. Ruchomości, które należą do osoby trzeciej komornik może zająć m.in. w sytuacji, gdy rzeczy będące w posiadaniu osoby trzeciej są własnością dłużnika. Komornik oznacza wartość zajętych ruchomości i umieszcza ją w protokole zajęcia, jest to oszacowanie. W niektórych wypadkach oszacowania rzeczy ruchomych dokonuje na wezwanie komornika biegły.
W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że zbiegną się ze sobą dwie egzekucje z majątku dłużnika, czyli egzekucja sądowa i egzekucja administracyjna. Egzekucja administracyjna odbywa się np. z powodu nieopłacenia przez dłużnika podatków. W takim wypadku możliwe jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej. Komornik nie może zająć więcej ruchomości, niż wynosi zadłużenie wobec wierzyciela.
Komornik może sprzedać w wolnej ręki, bez licytacji rzeczy ruchome inne niż łatwo psujące się i nie stanowiące inwentarza żywego, jeżeli dłużnik się na to zgodził określając minimalną. W takim wypadku sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po 14 dniach od dnia oszacowania oraz gdy wierzyciele wyrazili na to zgodę.
Specyficzne zasady dotyczą oszacowania zajętych przez komornika przedmiotów o wartości historycznej lub artystycznej, jak np. wartościowych obrazów czy innych dzieł sztuki. Wartość takich rzeczy wartościowych ocenia wezwany przez komornika biegły. A ich sprzedaż następuje za pośrednictwem np. państwowego muzeum, biblioteki lub też firmy aukcyjnej zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki.
Rzeczy, które stanowią wyroby ze złota i platyny także są wyceniane przez wezwanego przez komornika biegłego. Wyroby ze złota podlega z kolei sprzedaży np. firmie lub firmom jubilerskim.
Zajęte ruchomości, które nie zostały sprzedane w trybie wskazanym wyżej podlegają sprzedaży na licytacji publicznej. Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania.
Dłużnik powinien być powiadomiony przez komornika o terminie oraz miejscu licytacji co najmniej na 3 dni przed jej terminem.
Zajęte ruchomości mogą być tez przekazane przez komornika na wniosek wierzyciela do sprzedaży komisowej.
Komornik udziela przybicia osobie, która oferuje najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu nikt nie zaoferował ceny wyższej. Od chwili przybicia rzecz ruchoma jest sprzedana, a nabywca ma prawo pobierać pożytki z rzeczy ruchomej.
Zarówno wierzyciel, jak i dłużnik mogą zaskarżyć udzielenie przybicia, np. w razie naruszenia przepisów o licytacji. Skargę na licytację składa się do protokołu licytacji. Skarga do sądu na licytację nie przysługuje w razie licytacji rzeczy, które podlegają szybkiemu zepsuciu.
Nabywca rzeczy zaraz po przybiciu musi uiścić cenę nabycia rzeczy, jeżeli jednak cena wynosi powyżej 500 zł. nabywca musi złożyć natychmiast jedną piątą ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, natomiast reszta powinna być uiszczona do godziny dwunastej następnego dnia.
Jeżeli nabywca nie uiści ceny nabycia w terminie, traci prawa, jakie wiążą się z przybiciem rzeczy, a komornik wznawia licytację. Ponadto jeżeli nabywca, któremu nie udzielono przybicia nie uiści ceny nabycia komornik ściąga sumę odpowiadającą jednej dziesiątej części sumy nabycia, na którą będzie zaliczona kwota przez nabywcę wpłacona.
Jeżeli przybicie się uprawomocniło, a nabywca zapłacił cenę nabytej rzeczy, staje się on od tego momentu właścicielem rzeczy
Jeżeli licytacja nie doszła do skutku, wierzyciel ma prawo w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niższej od ceny wywołania.
Jeżeli druga licytacja nie doszła do skutku, wierzycielowi w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika przysługuje prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania. Jeżeli wierzyciel nie skorzystał z prawa przejęcia ruchomości na własność komornik umarza postępowanie odnośnie nie sprzedanej lub nie przejętej na własność rzeczy.
Podstawa prawna:
• art. 845, art. 864, art. 8641, art. 8662, art. 867 – art. 877 Kodeksu postępowania cywilnego