W projekcie zaproponowano uregulowanie wymagań, co do studiów na kierunkach lekarskim i lekarskodentystycznym, jak również powiązanymi z tym zmianami powodującymi likwidację stażu podyplomowego i Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) oraz Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Zmiana wymagań co do studiów na kierunkach lekarskich dotyczy wprowadzenia regulacji wynikającej z dyrektywy z dnia 7 września 2005 r. Nr 2005/36/WE w zakresie kształcenia na kierunku lekarskim – co najmniej sześcioletni okres studiów oraz na kierunku lekarskodentystycznym – co najmniej pięcioletni okres studiów teoretycznych i praktycznych. Ponadto wprowadza się praktykę zawodową na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów.
Likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i lekarzy dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zostanie to osiągnięte poprzez zmianę systemu kształcenia na studiach medycznych z położeniem nacisku na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty na drodze m.in. wprowadzenia obowiązku złożenia najważniejszych egzaminów końcowych, dla kierunku lekarskiego na V roku studiów a lekarsko-dentystycznego na IV oraz wprowadzenia przedmiotów klinicznych w formie „praktyk zawodowych”, odpowiednio na V roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym i na VI roku studiów na kierunku lekarskim, mających zapewnić nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania zawodu. Staż podyplomowy dla lekarzy kończy się 31 października 2017 roku, natomiast dla lekarzy dentystów kończy się 30 września 2016 roku. Doświadczenie ostatnich lat, jak również opinie środowisk medycznych wskazują, iż LEP/LDEP przeprowadzany w formie egzaminu testowego nie sprawdza aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, sprawdzając głównie wiedzę teoretyczną. Wobec braku jednolitych zasad oraz zobowiązań co do egzaminów „licencyjnych” w krajach UE uznano, że należy zrezygnować z LEP/LDEP przeprowadzanego w obecnej formie.
Projekt nowelizacji przewiduje także przyspieszenie procedury administracyjnej wydania dokumentu prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Polega to na skróceniu terminu z dotychczasowych 3 miesięcy do 30 dni na wydanie przez Okręgową Radę Lekarską dokumentu prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty albo ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty.
Nowe przepisy mają wprowadzić „modułowy system specjalizacji” z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe. Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Z kolei moduł specjalistyczny, bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji, powinien zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną. Zmiana ta reguluje także zasady uznawania dorobku zawodowego i naukowego lekarzy posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego, za równoważne z realizacją w całości lub w części szczegółowego programu modułu specjalistycznego i ewentualne dopuszczenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.