- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoMandat można otrzymać także za zamiar wypicia alkoholu w miejscu publicznym

    Mandat można otrzymać także za zamiar wypicia alkoholu w miejscu publicznym

    Gdzie nie można pić alkoholu?

    Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wymienia miejsca, w których zabroniona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych. I tak nie można tego robić:

    –  na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;

    – na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;

    – w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;

    – w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;

    – w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

    Dodatkowo spożywanie napojów alkoholowych jest zabronione na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów. Warto wiedzieć, że rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych w innych jeszcze miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter,

    Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to wykroczenie

    Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu w miejscu publicznym tj. na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów, jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. Zgodnie z taryfikatorem mandatów za wypicie alkoholu w miejscu do tego nie przeznaczonym można otrzymać mandat w wysokości 100,-zł. Ponadto, w razie popełnienia tego wykroczenia można orzec przepadek napojów alkoholowych, nawet jeśli nie stanowią własności sprawcy.

    Karalny jest również zamiar wypicia alkoholu w miejscu publicznym

    Co istotne, karalne jest również usiłowanie popełnienia tego wykroczenia, czyli zamiar wypicia alkoholu w takim miejscu. Zgodnie z art. 11 Kodeksu wykroczeń odpowiada za usiłowanie ten, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Warto wiedzieć, że karę za usiłowanie wymierza się w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego wykroczenia. Osoba, która będzie nosiła się  z zamiarem spożycia alkoholu w miejscu publicznym może więc również otrzymać mandat w kwocie 100,-zł. Możliwe jest jedynie odstąpienie od ukarania sprawcy usiłowania ale tylko w przypadku, gdy dobrowolnie odstąpi od czynu lub zapobiegnie skutkowi wykroczenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE