Czym jest staż adaptacyjny?
Staż adaptacyjny odnosi się do regulowanych zawodów medycznych, a więc między innymi do pielęgniarek, dentystów czy lekarzy wszystkich specjalności. Odbywa się go w jednostkach ochrony zdrowia spełniających warunki do realizacji programu stażu adaptacyjnego. Dodajmy jednak, że w przypadku lekarza lub lekarza dentysty, staż adaptacyjny jest odbywany w jednostkach ochrony zdrowia uprawnionych do prowadzenia stażu podyplomowego lekarza lub lekarza dentysty zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Płatny czy bezpłatny?
Zdobywanie nowych umiejętności jest nie tylko czasochłonne ale wymaga także pewnych nakładów finansowych. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, wnioskodawca przed odbyciem stażu adaptacyjnego wnosi opłatę z tytułu kosztów odbycia stażu adaptacyjnego. Takim wnioskodawcą jest oczywiście przyszły stażysta. Uiszcza on opłatę jednorazowo lub w ratach płatnych z góry w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy na rachunek bankowy jednostki ochrony zdrowia. Decyzję o trybie płatności podejmuje na wniosek wnioskodawcy kierownik jednostki.
Wysokość opłaty jest określana przez kierownika jednostki, w której staż będzie odbywany indywidualnie dla każdej osoby odbywającej staż adaptacyjny na podstawie rzeczywistych kosztów, które będą poniesione przez jednostkę ochrony zdrowia, ustalonych z uwzględnieniem w szczególności programu i długości stażu adaptacyjnego, wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych. W praktyce takie opłaty mogą być bardzo różnorodne – wiele zależy także od tego w jakiej profesji będzie odbywany staż.
Warto zapamiętać, że kierownik jednostki stażowej ma obowiązek zawiadomić przyszłego stażystę, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia odbywania stażu adaptacyjnego, o terminie dokonania opłaty oraz rachunku bankowym, na który należy wnieść opłatę. Termin uiszczenia opłaty nie może być krótszy niż 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. W uzasadnionych przypadkach wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty w wysokości pomniejszonej o koszty już poniesione związane z odbywaniem stażu adaptacyjnego. Decyzję o zwrocie kosztów podejmuje na wniosek wnioskodawcy kierownik jednostki. Opłata jest zwracana na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
Czego nauczysz się na stażu?
Oczywiście wszystkich umiejętności niezbędnych przy wykonywaniu wybranego przez Ciebie zawodu medycznego w przyszłości. Przepisy wskazują przy tym, że w trakcie realizacji stażu adaptacyjnego wnioskodawcy należy umożliwić:
- uczestnictwo w charakterze obserwatora w czynnościach zawodowych wykonywanych przez opiekuna stażu adaptacyjnego;
- wykonywanie czynności zawodowych pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego lub kierownika jednostki i omawianie tych czynności z opiekunem stażu adaptacyjnego;
- zapoznanie się z różnicami w zasadach wykonywania danego zawodu regulowanego oraz zasadami etyki i deontologii danego zawodu regulowanego obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
Staż adaptacyjny lekarza lub lekarza dentysty obejmuje odpowiednio do posiadanych kwalifikacji całość lub część programu stażu podyplomowego, a także odpowiednio do posiadanych kwalifikacji część programu odpowiedniej specjalizacji.
Pamiętaj, że w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest obowiązany do:
- przestrzegania porządku organizacyjno-prawnego jednostki ochrony zdrowia;
- realizacji programu stażu adaptacyjnego;
- prowadzenia dziennika stażu adaptacyjnego.