- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoMieszkanie komunalne

    Mieszkanie komunalne

    W wielu gminach wprowadzono tzw. ocenę punktową. Osoby ubiegające się o mieszkanie komunalne są oceniane poprzez punkty, które przyznaje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w uchwałach Rady Miasta. Punkty można dostać np. za to, ile osób mieszka w jednym lokalu, bezdomność, samotne macierzyństwo, długość oczekiwania na mieszkanie, itp. Sytuację mieszkaniową i majątkową może zweryfikować komisja decydująca o zasadności przyznania mieszkania komunalnego. Ponadto niektóre gminy wprowadzają kryterium związane z koniecznością zamieszkiwania lub zameldowania na terenie gminy przez kilka lat albo związane z aktywnością życiową lub zawodową z daną gminą np. praca na terenie gminy przez określony czas.
     
    W przypadku, jeśli mamy trudne warunki mieszkaniowe np. zły stan techniczny lokalu, niewielki metraż, czyli tzw. za małe lokum, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zamiany mieszkania. Uchwały rad gmin zawierają regulacje dotyczące takich zamian. Można tam znaleźć informację, kiedy i na jakich zasadach taka zamiana jest możliwa.
     
    W większości miast ubiegając się o najem lokalu mieszkalnego należy złożyć podanie, arkusz wnioskodawcy, deklarację o wysokości dochodów oraz oświadczenie o stanie majątkowym.
    Do wniosku należy również załączyć:
    • zaświadczenie o dochodach brutto (po odjęciu składek na FUS i kosztów uzyskania przychodu) rodziny z okresu 12-stu miesięcy poprzedzających datę złożenia dokumentów,
    • w przypadku posiadania dzieci w wieku szkolnym udokumentowania wymaga pobieranie przez dzieci (aktualna legitymacja szkolna lub zaświadczenie wydane przez szkołę) wnioskodawcy nauki na terenie gminy,
    • w przypadku chorób wnioskodawcy lub członków rodziny – zaświadczenia lekarskie lub orzeczenie o grupie inwalidzkiej (stopniu niepełnosprawności),
    • w przypadku wychowanków domów dziecka, rodzinnych domów dziecka lub rodziny zastępczej, niezbędne jest dołączenie zaświadczenia o pobycie w takiej placówce,
    • w przypadku repatriantów niezbędne jest dostarczenie zaproszenia od gminy, zaś w przypadku uchodźców karty stałego pobytu i dokumentu potwierdzającego uzyskanie statusu uchodźcy.
    • w przypadku osób rozwiedzionych bądź będących w separacji należy dostarczyć prawomocne orzeczenie sądu.
    Ponadto pracownik wydziału spraw mieszkaniowych poprosi także o okazanie dowodów osobistych osób pełnoletnich zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania.
     
    Jednakże zanim podejmiemy starania o przyznanie mieszkania komunalnego z zasobów gminy, trzeba sprawdzić, czy spełniamy wymagane kryteria. O warunkach przyznawania tego typu lokali poinformują nas pracownicy biur obsługi mieszkańca lub wydziału spraw mieszkaniowych w urzędzie miasta. Potrzebne informacje można znaleźć także na stronach internetowych urzędów miast w Polsce.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE