Art. 75 tejże ustawy, stanowi, że żłobki działające na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 66, stają się żłobkami w rozumieniu niniejszej ustawy z dniem jej wejścia w życie. Podmioty prowadzące do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy działalność gospodarczą, która polega na sprawowaniu opieki nad dziećmi, mogą prowadzić tę działalność na podstawie dotychczasowych przepisów, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Natomiast po upływie tego terminu, podmioty prowadzące do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy działalność gospodarczą, polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi mogą prowadzić żłobek lub klub dziecięcy, jeżeli spełniają warunki określone w niniejszej ustawie.
Wskazany powyżej termin upływa za niecały miesiąc. Od 4 kwietnia 2014 roku zarówno żłobki, jak i kluby dziecięce muszą spełniać wymagania ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 dotyczące żłobka lub klubu dziecięcego i zostać wpisane do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych. W przeciwnym razie powinny zaprzestać działalności gospodarczej w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 3.
Rejestr żłobków i klubów dziecięcych
W związku z upływem 3-letniego terminu, osoby prowadzące działalność gospodarczą, która polega na sprawowaniu opieki nad dziećmi obowiązane są do dokonania wpisu w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego. Rejestr jest jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy prowadzącej rejestr. Rejestr żłobków i klubów dziecięcych zawiera:
- nazwę lub imię i nazwisko oraz siedzibę lub adres podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy;
- numer NIP i REGON podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy;
- miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego;
- liczbę miejsc w żłobku lub klubie dziecięcym.
Wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wpisu do rejestru na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru. Wniosek zawiera:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu;
- numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano;
- oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych;
- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy;
- w przypadku osoby fizycznej – numer PESEL.
Wraz z wnioskiem należy przedstawić stosowne oświadczenie, w celu potwierdzenia dokonanej opłaty. W celu sprawdzenia zgodności powyższych danych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może żądać: odpisu z odpowiedniego rejestru, dokumentu potwierdzającego tożsamość, zaświadczenia o niekaralności lub dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.