Dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców odbywa się na podstawie dwóch umów. Chodzi o umowę sprzedaży zawieranej ze sprzedawcą energii i umowę o świadczenie usług dystrybucji zawieranej z operatorem systemu dystrybucyjnego, czyli przedsiębiorstwem energetycznym, które dystrybuuje energię. W umowie o świadczenie usług dystrybucji wskazany jest wybrany przez odbiorcę sprzedawca energii elektrycznej. W umowie tej wskazany jest również inny sprzedawca, czyli tzw. sprzedawca awaryjny, który podejmie sprzedaż w takiej sytuacji. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec sytuacji, w której odbiorca pozostanie bez sprzedawcy, gdy wybrany przez niego podmiot zaprzestanie swojej działalności. Ponadto, w umowie o świadczenie usług dystrybucji zawarta jest zgoda odbiorcy na zawarcie przez operatora systemu dystrybucyjnego umowy sprzedaży ze sprzedawcą awaryjnym na rzecz i w imieniu odbiorcy, dla umożliwienia kontynuowania dostaw energii.
Należy podkreślić, iż odbiorcy, którzy chcą skorzystać z prawa wyboru sprzedawcy, ale nie chcą mieć dwóch umów, zawierają umowę z wybranym sprzedawcą. Natomiast sprzedawca zawiera na rzecz i w imieniu tego odbiorcy umowę operatorem systemu.
W sytuacji, gdy odbiorca energii wypowiada umowę, na podstawie, której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza mu energię – to zgodnie z art. 4j ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne – nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów i odszkodowań, innych od tych, które wynikają z treści łączącej ich umowy. Aby zapewnić odbiorcom dostępu do informacji o cenach sprzedaży energii i warunkach ich stosowania, sprzedawca energii zobligowany jest zamieszczać te informacje na swoich stronach internetowych oraz udostępniać je do publicznego wglądu w swojej siedzibie.
Natomiast, jezeli odbiorca nie wybierze sprzedawcy, dostarczanie energii elektrycznej odbywa się na podstawie jednej umowy, czyli tzw. umowy kompleksowej, którą odbiorca ma zawartą z przedsiębiorstwem obrotu pełniącym funkcję sprzedawcy z urzędu. Umowa ta zawiera postanowienia dotyczące sprzedaży i postanowienia dotyczące dystrybucji energii elektrycznej. Art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne stanowi o tym, że sprzedawca z urzędu zobowiązany jest do zapewnienia świadczenia usługi kompleksowej i do zawarcia umowy kompleksowej, na zasadach równoprawnego traktowania, z odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy i przyłączonym do sieci przedsiębiorstwa energetycznego wskazanego w koncesji sprzedawcy z urzędu. Ustawodawca, aby zabezpieczyć w takim przypadku świadczenie usługi na rzecz odbiorcy zobowiązał operatora systemu dystrybucyjnego do zawarcia ze sprzedawcą z urzędu umowę o świadczenie usług dystrybucji energii dla danego odbiorcy.