- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneNa jakie dofinansowanie może liczyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego?

    Na jakie dofinansowanie może liczyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego?

    Dofinansowanie do wynagrodzenia
    Pracodawcy zatrudniającemu osobę niepełnosprawną przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiej osoby. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego jest możliwe, o ile został on ujęty w ewidencji osób niepełnosprawnych prowadzonych przez PFRON. Wysokość takiego dofinansowania jest uzależniona od typu pracodawcy oraz stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracownika. I tak w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wynosi ono 180% najniższego wynagrodzenia, w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest to 100% najniższego wynagrodzenia a jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne zaliczone go lekkiego stopnia niepełnosprawności – 40%. W przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, kwoty te zwiększa się o 40% najniższego wynagrodzenia.

    Należy pamiętać, że do otrzymania takiego dofinansowania jest uprawniona osoba zatrudniająca co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%. Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Do w/w liczby pracowników nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:
    – na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
    – przebywających na urlopach wychowawczych,
    – nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
    – będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
    – nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
    – przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy. Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzenia powinien złożyć wniosek do PFRON o wypłatę dofinansowania za dany miesiąc  (na formularzu Wn-D) oraz miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (formularz INF-D-P).


    Zwrot kosztów

    Osoba, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne może liczyć na zwrot kosztów:
    – adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,
    – adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,
    – zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,
    – rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb, o których mowa powyżej.

    Należy pamiętać, że zwrot w/w kosztów dotyczy osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy oraz pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy. Aby otrzymać takie dofinansowanie konieczne jest złożenie wniosku (formularz Wn-KZ) do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna albo poszukująca pracy – w przypadku gdy zwrot kosztów dotyczy tej osoby bądź też miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy.

    Zwrot kosztów nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Taki pracodawca może również otrzymać ze środków PFRON zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Dodatkowo osoba, która przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może starać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE