Kogo obejmuje Narodowy Spis Powszechny?
Zgodnie z ustawą o z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (Dz.U. z 2010 r., Nr 47, poz. 277) spis obejmuje osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Spis nie obejmuje szefów, ani cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członków ich rodzin ani innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych oraz mieszkań, budynków, obiektów ani pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.
Jaką metodą zostaną pozyskane dane?
Dotychczas podstawową metodą przeprowadzania spisów ludności i mieszkań w Polsce był bezpośredni wywiad rachmistrza z osobą spisywaną – z użyciem formularzy papierowych. Należy podkreślić, iż formularze elektroniczne wykorzystane zostały już podczas Powszechnego Spisu Rolnego 2010. Natomiast w tym roku dane spisowe zostaną zebrane od respondentów tylko i wyłącznie na formularzach elektronicznych, zasilonych uprzednio danymi pobranymi z rejestrów administracyjnych. Odbędzie się to w następujących terminach:
- od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku w drodze samospisu internetowego, w bezpiecznym połączeniu sieciowym zostaną udostępnione respondentom formularze elektroniczne,
- od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku ankieterzy statystyczni przeprowadzą spis telefonicznie, wspomagając się systemem komputerowym, rejestrując na bieżąco odpowiedzi respondentów w formularzach elektronicznych,
- od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku rachmistrzowie spisowi przeprowadzą wywiady w terenie, wprowadzając na bieżąco dane uzyskane od respondentów do przenośnych urządzeń elektronicznych tzw. hand-heldów.
Samospis internetowy
Metodą priorytetową w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 będzie tzw. samospis internetowy. Od dnia 1 kwietnia 2011 roku na stronach internetowych www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl zostanie umieszczony formularz identyfikacyjny. Po wypełnieniu formularza identyfikacyjne będzie możliwy dostęp do formularza spisowego. Respondent będzie mógł na nim pracować przez 14 dni od momentu pierwszego zalogowania. Formularz ten będzie już zasilony danymi pozyskanymi z systemów administracyjnych. W ten sposób, respondent sam ustali tempo pracy i ilość czasu poświęconą na formularz. Pytania spisu będą jasno sformułowane.
Tajemnica statystyczna
Wszelkie informacje gromadzone w trakcie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego czy wywiadu w terenie są szyfrowane już w trakcie wczytywania do formularzy elektronicznych. Należy także podkreślić, że ich przetwarzaniem zajmą się tylko i wyłącznie upoważnione i odpowiednio przeszkolone osoby. Wszystkie dane podlegają prawnej ochronie i są objęte absolutną tajemnicą statystyczną. Osoby, które pracują na rzecz Narodowego Spisu Powszechnego, są zobligowane do zachowania tej tajemnicy pod groźbą sankcji karnych. Przywołane przepisy ustawy o NSP obligują wszystkich respondentów do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane od osób fizycznych dane dotyczące: pozostawania w związku nieformalnym, wyznania, liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów co do posiadania potomstwa.
Następnie, w dniach 1-11 lipca 2011 roku odbędzie się spis kontrolny – drogą telefoniczną w wylosowanych lokalach. Jego celem będzie m.in. weryfikacja uzyskanych danych pod względem zgodności ze stanem faktycznym.