Zgłoszenie do USC
Urodzenie dziecka należy zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 14 dni od dnia jego urodzenia. W sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe trzeba to zrobić w ciągu 3 dni. Do takiego zgłoszenia zobowiązani są w kolejności: ojciec dziecka, lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie, matka, jeżeli stan jej zdrowia na to pozwala, szpital lub inny zakład, jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło na jego terenie. W sytuacji, gdy żadna z tych osób nie może spełnić tego obowiązku zgłoszenia może dokonać, w imieniu osoby zobowiązanej, pełnomocnik. Pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie i zawierać imię, jakie ma być nadane dziecku.
Przy rejestracji dziecka należy również okazać:
– dowody rodziców,
– odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców – jeżeli dziecko pochodzi z małżeństwa,
– odpis skrócony aktu urodzenia matki – w przypadku, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa,
– odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie – w przypadku, gdy matka dziecka jest rozwiedziona,
– odpis skrócony aktu zgonu męża – jeżeli matka dziecka jest wdową.
W/w dokumentów nie składa się, jeżeli zostały sporządzone i są przechowywane w tym samym USC. Po takim zgłoszeniu sporządzony zostaje akt urodzenia. Osoba rejestrująca otrzymuje 3 szt. odpisów skróconych aktów urodzenia dziecka. Warto pamiętać, że rodzice mogą, w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia, dokonać zmiany imienia bądź imion dziecka.
Zameldowanie
Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.
Nadanie numeru PESEL
Numer PESEL jest nadawany automatycznie, w ciągu 30 dni od zgłoszenia narodzin dziecka w USC. Informację o jego nadaniu można uzyskać we właściwym urzędzie miasta lub gminy.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
Aby dziecko mogło korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej należy zgłosić je do ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu trzeba wypełnić druk ZUS ZCNA i przekazać go pracodawcy. On z kolei jest zobowiązany dostarczyć go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli rodzic jest rencistą powinien samodzielnie dokonać takiego zgłoszenia w ZUS. W przypadku, gdy żadne z rodziców nie pracuje należy zarejestrować się w urzędzie pracy. Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu obejmie również dziecko. Osoba nie posiadająca żadnego tytułu do ubezpieczenia może zawrzeć umowę z NFZ o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i opłacać co miesiąc określoną składkę na to ubezpieczenie.
Wybór lekarza
Kolejną sprawą, której trzeba dopilnować jest wybór przychodni i lekarza dla nowonarodzonego dziecka. Jest to ważne ze względu na fakt, że w ciągu 14 dni od porodu powinna się odbyć pierwsza wizyta z dzieckiem u lekarza, tzw. wizyta patronażowa. Można zapisać dziecko do swojego lekarza rodzinnego albo wybrać dla niego lekarza pediatrę, specjalizującego się w chorobach dziecięcych. Po dokonaniu wyboru należy wypełnić deklarację wyboru lekarza.
Becikowe
Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga w wysokości 1000,-zł przysługuje po urodzeniu dziecka, bez względu na wysokość dochodów rodziców. Aby otrzymać becikowe należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Termin na jego złożenie wynosi 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Do wniosku należy dołączyć dokument tożsamości osoby ubiegającej się o becikowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, pisemne oświadczenie, że becikowe nie zostało już pobrane przez drugiego rodzica oraz zaświadczenie potwierdzające, że matka była pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży.Urlop macierzyński
Z urodzeniem dziecka wiąże się prawo matki do urlopu macierzyńskiego. Długość urlopu macierzyńskiego wynosi obecnie:
– 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
– 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
– 33 tygodnie – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
– 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
– 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
W tym celu musi ona złożyć w swoim zakładzie pracy stosowny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i załączyć do niego akt urodzenia dziecka, jego PESEL oraz oświadczenie informujące o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. Matka, po wykorzystaniu okresu urlopu macierzyńskiego, może również skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który w 2012 roku wynosi do 4 tygodni (przy jednym dziecku) lub nawet do 6 tygodni (przy urodzeniu więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie). W przypadku, gdy matka zrezygnuje z dodatkowego urlopu wykorzystać może go ojciec dziecka.
Urlop ojcowski
Urlopu ojcowski to 2 tygodnie urlopu, przysługujące ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Urlop ten nie zależy od wykorzystania przez matkę dziecka urlopu macierzyńskiego. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz jego PESEL. Nie jest on urlopem obowiązkowym ale w przypadku złożenia takiego wniosku pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.