- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNauczyciele pozostaną bez dnia wolnego za pracę w sobotnie święto

    Nauczyciele pozostaną bez dnia wolnego za pracę w sobotnie święto

    Kwestia odmienności stosowanych reguł dotyczy chociażby przypadku pracy w sobotnie święto. Taka sytuacja będzie miała miejsce w tym roku aż dwa razy – 3 maja (święto narodowe) oraz 1 listopada (święto zmarłych). Zgodnie z ogólnymi przepisami, za pracę wykonywaną w takich dniach pracownik ma prawo żądać dnia wolnego. Wynika to z treści art. 130 §2 KP – każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Niestety polscy pedagodzy nie mogą liczyć na tego rodzaju przywilej, w związku z czym dzień wolny w omawianym przypadku nie będzie im się w ogóle należał.

    Soboty i niedziele są dla nauczycieli dniami wolnymi od pracy, w związku z tym żadne przypadające wówczas święto nie jest uzasadnieniem do żądania dnia wolnego. Wynika to z tego, że przepisy Karty nauczyciela nie przewidują obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela w tygodniu, w którym wypada święto. Winę za brak wolnego pedagodzy muszą zatem zrzucić na Kartę nauczyciela, która w wyczerpujący sposób ustala wymiar ich czasu pracy – uniemożliwiając tym samym odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu pracy.

    Przypomnijmy, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tak ustalonego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

    • zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz;
    • inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć: – nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu, – nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
    • zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE