Głównym zadaniem Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce jest przedstawienie rozwiązań mających na celu zapewnienie powszechnego dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej. Bardzo ważną zmianą w zakresie techniki nadawania będzie to, że w technice cyfrowej programy będą nadawane w tzw. multipleksach, co umożliwi nadawanie większej liczby programów telewizyjnych wzbogaconych dodatkowo o inne strumienie, zawierające np. programy radiofoniczne – w stosunku do techniki analogowej, w której w jednym kanale częstotliwościowym mógł być nadawany tylko jeden program telewizyjny. Zgodnie z przyjętą koncepcją zagospodarowania multipleksów pierwszy multipleks zostanie zagospodarowany w drodze konkursu z obowiązkiem rozpowszechniania programów Telewizji Polskiej S.A., czyli: TVP 1, TVP2, TVP Info do 31 lipca 2013 roku. Z kolei drugi multipleks zostanie przeznaczony na rozpowszechnianie programów nadawców komercyjnych: Polsat S.A. (TV Polsat), TVN S.A. (TVN), Polskie Media S.A. (TV4) oraz Telewizji Puls Sp. z o.o. (TV Plus). Z kolei po wyłączeniu emisji analogowej telewizja publiczna otrzyma do wyłącznej dyspozycji trzeci multipleks, jednocześnie zwalniając miejsce w pierwszym multipleksie.
W projekcie założeń projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zawarte zostały propozycje regulacji prawnych koniecznych do wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej uregulowane zostaną następujące kwestie: termin zaprzestania emisji drogą analogową, zmiany w zakresie decyzji w sprawie koncesji oraz w sprawie rezerwacji częstotliwości, warunki niezbędne do przeprowadzenia konkursu na operatora pierwszego multipleksu, obowiązki operatorów pierwszego i drugiego multipleksu oraz obowiązki nadawców programów telewizyjnych w zakresie kampanii informacyjnej o naziemnej telewizji cyfrowej oraz w zakresie zapewnienia przystawek telewizyjnych dla osób najuboższych.
Zgodnie z przyjętymi dokumentami procesowi uruchomienia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej towarzyszyć będzie ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, dzięki której obywatele otrzymają wszelkie niezbędne informacje i pomoc w tym zakresie, w szczególności w zakresie dostosowania odbiorników telewizyjnych do odbioru cyfrowego. Miedzy innymi planuje się uruchomienie w tym celu bezpłatnej infolinii.
Przyjęte przez Radę Ministrów dokumenty mają bardzo istotne znaczenie, ponieważ przejście z transmisji analogowej na cyfrową stanowi zasadniczy zwrot technologiczny. Konieczność dokonania transformacji techniki nadawania wynika również ze zobowiązań nałożonych na Polskę przez Wspólnotę Europejską, a także z uwarunkowań międzynarodowych. Wśród wielu zalet nadawania w technice cyfrowej należy przede wszystkim wskazać na poprawę jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza przez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV), możliwość nadawania w różnych formatach obrazu, możliwość równoległego nadawania kilku ścieżek dźwiękowych, dostęp do usług dodatkowych czy też możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.
Zastosowanie technologii cyfrowej spowoduje oszczędniejsze wykorzystanie widma częstotliwości radiowych. Częstotliwości, które dostępne będą dla innych usług telekomunikacyjnych po uwzględnieniu istniejących usług telewizji analogowej w formie cyfrowej, stanowić będą tzw. dywidendę cyfrową postrzeganą jako dobro publiczne o wyjątkowym potencjale społecznym, kulturalnym i gospodarczym. Zgodnie z Planem jedna sieć ogólnopolska w zakresie częstotliwości 790-862 MHz (kanały TV nr 61-69) zostanie przeznaczona na potrzeby systemów zapewniających usługi łączności szerokopasmowej.