- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneNie dotrzymałeś terminu w postępowaniu cywilnym? Nie wszystko stracone

    Nie dotrzymałeś terminu w postępowaniu cywilnym? Nie wszystko stracone

    Terminy w postępowaniu cywilnym

    Na przedpolu rozważań dotyczących przywrócenia terminu w postępowaniu cywilnym, należy w pierwszej kolejności przybliżyć istotę terminu jako jedną z tzw. instytucji dawności. W postępowaniu cywilnym wyodrębniono trzy rodzaje terminów:

    • ustawowe – określone przez przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego,
    • sądowe – określone przez sąd lub przewodniczącego. Rozpoczyna bieg wraz z ogłoszeniem lub doręczeniem w tym przedmiocie postanowienia lub zarządzenia.
    • umowne – ustawa przewiduje jeden termin określany w drodze umowy, w postaci zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron.

    Według przepisów kodeksu, oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Taki sam skutek dotyczy złożenia pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej albo przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego oraz przez członka załogi polskiego statku morskiego u kapitana statku.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o przywrócenie terminu
    przejdź do formularza »

    Przywrócenie terminu

    Kwestie związane z uchybieniem i przywróceniem terminu zostały uregulowane przez ustawodawcę w Rozdziale 5 kodeksu postępowania cywilnego, zatytułowanym ,,Uchybienie i przywrócenie terminu”. Termin może zostać przywrócony jedynie na wniosek strony. Ponadto warunkiem koniecznym do przywrócenia terminu jest brak zawinienia strony w uchybieniu dokonania czynności w terminie. Trzeba także pamiętać, że przywrócenie terminu nie jest dopuszczalne, jeśli uchybienie nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

    Warunki formalne wniosku o przywrócenie terminu

    Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść do sądu, w którym czynność miała być dokonana. Wniosek należy złożyć, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W powyższym piśmie należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Jeśli wniosek o przywrócenie terminu jest spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny, to podlega odrzuceniu przez sąd. W wypadkach wyjątkowych przywrócenie terminu jest dopuszczalne po upływie roku od uchybionego terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.

    Sąd w przedmiocie przywrócenia terminu orzeka postanowieniem na posiedzeniu niejawnym.

    Wyłączenia ustawowe

    Zgodnie z art. 170 k.p.c., niedopuszczalne jest przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa, lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła nowy związek małżeński po uprawomocnieniu się wyroku.

    Skutki dla toczącego się postępowania

    Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie, ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy. Powyższy sposób przywrócenia terminu dotyczy jedynie terminów procesowych, czego konsekwencją jest brak możliwości złożenia wniosku o przywrócenie terminu przedawnienia.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o przywrócenie terminu przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    art. 164 – 172 – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE