- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNie każdy może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym

    Nie każdy może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym

    Jak wynika z treści art. 35 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku o postepowaniu przed sądami administracyjnymi, pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne. W przypadku osoby prawnej lub przedsiębiorcy pełnomocnikiem może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

     

    Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że w postepowaniu przed WSA stroną nie może być (jak ma to miejsce w postepowaniu przed sądami cywilnymi) osoba, która znajduje się w stosunku stałego zlecenia ani osoba, która zajmuje się zarządem majątkiem strony. Nie ma także w tym zakresie znaczenia czy we wcześniejszym etapie postępowania pełnomocnik ten zastępował stronę, albowiem kodeks postepowania administracyjnego odmiennie reguluje kwestie zastępstwa strony w takim postępowaniu.

     

     

    W sentencji postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14.07.2008 roku sygn. akt II SA/Lu Sąd stwierdził, iż fakt występowania pełnomocnika w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w tym charakterze w postępowaniu administracyjnym poprzedzającym wydanie zaskarżonej decyzji nie ma żadnego znaczenia. W postępowaniu administracyjnym wskazany brak należytej reprezentacji strony w zasadzie nie występuje ze względu na nieograniczony krąg osób, które mogą występować jako pełnomocnik (art. 33 § 1 KPA, tekst jednolity Dz. U. Nr 98/2000, poz.1071 ). Odmiennie – jak wskazano powyżej – uregulowana jest sytuacja w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, gdzie krąg osób mogących występować w charakterze pełnomocnika strony jest znacznie zawężony.

     

    Jak zatem wynika z powyższych przepisów, jeżeli osoba chcąca występować przed sądem administracyjnym jako pełnomocnik strony nie spełnia wymogów określonych w art. 35 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie może ona zastępować strony jako jej pełnomocnik w tym postępowaniu.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE