- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNieodpłatna pomoc prawna dla ofiar powodzi

    Nieodpłatna pomoc prawna dla ofiar powodzi

    Nieodpłatna pomoc prawna to program finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Punkty, gdzie można uzyskać pomoc prawną działają również na terenach dotkniętych powodzią.

    Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna?

    Nieodpłatna pomoc prawna to program kierowany do osób, które borykają się z problemem prawnym. Porady prawne udziela wyłącznie profesjonalny prawnik, adwokat bądź radca prawny oraz aplikant radcowski lub adwokacki, a jej zakres obejmuje rozwiązanie typowo prawnego problemu.

    Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Co istotne, przysługuje także przedsiębiorcom  prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

    Formalności

    W przypadku skorzystania z porady stacjonarnej, beneficjent składa pisemne oświadczenie, w którym deklaruje, że nie ma możliwości ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z kolei beneficjent będący przedsiębiorcą składa:

    • pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
      oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku;
    • wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegają się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

    Pomoc prawna dla powodzian

    Jak podkreśla Ministerstwo, punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, działające w ramach finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu, świadczą pomoc także dla osób dotkniętych skutkami powodzi. Co więcej, resort sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów, która sprawi, że wszystkie osoby, których dotknęły skutki powodzi będą mogły skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Dziś na terenach dotkniętych powodzią jest 151 miejsc, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.

    Punkty działające zdalnie

    W oficjalnym komunikacie wskazano również listę punktów, które obecnie działają zdalnie. Są to:

    • Guchołazy, Al. Jana Pawła II 9/10, 77 408 50 94
    • Skoczów, ul. Mickiewicza 9 lok. 3 (budynek Biblioteki), 33 477 72 39
    • Wleń, ul. Kościuszki 1a, 75 782 28 22 oraz 75 782 36 50

    Również w przypadku pozostałych punktów możliwe jest, że czasowo będą one działać zdalnie.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE