Kupując zorganizowaną imprezę sylwestrową zawieramy umowę. W większości przypadków jej najprostszym potwierdzeniem jest bilet wstępu. W gorączce sylwestrowych przygotowań, należy pamiętać nie tylko o tym, aby efektownie wyglądać, ale też o naszych przysługujących nam prawach i obowiązkach. Najlepiej byłoby, aby umowa została spisana na piśmie. Znacznie ułatwi to dochodzenie roszczeń w przypadku konfliktu z przedsiębiorcą. W umowie warto doprecyzować szczegóły zabawy, takie jak np.: ilość ciepłych dań, napojów, rodzaj oraz formę muzyki. Ponadto warto również wyszczególnić warunki realizacji umowy, czyli określić, z kim jest zawarta, koszt wykonania usługi i termin realizacji oraz kary wynikające z niewywiązania się organizatora z umowy. Jeżeli usługa została wykonana niezgodnie z umową należy złożyć reklamację do organizatora.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z usługami fryzjera, kosmetyczki, krawca, bądź pralni warto pamiętać o tym, że cenniki powinny być umieszczane w miejscach ogólnodostępnych i widocznych dla konsumentów. Ceny za usługi w nich określone powinny być podawane wraz z dokładnym określeniem rodzaju i zakresu świadczenia. W przypadku nienależytego wykonania usługi, czyli np. niezgodną z ustaleniami fryzurę, makijaż czy zabieg kosmetyczny – usługę można reklamować. W myśl przepisów Kodeksu cywilnego konsument może zażądać od wykonawcy naprawy usługi i wyznaczyć termin na dokonanie tej czynności. Jednakże, jeżeli przedsiębiorca nie usunie wady w wyznaczonym przez nas czasie lub nie jest to możliwe z innych przyczyn – mamy prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zapłaconej kwoty. Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeśli wada jest istotna – chodzi tu np. o koloryzacje włosów w skutek której zamiast koloru blond wyszedł inny kolor lub zabieg kosmetyczny spowodował chorobę itp.. Można domagać się odszkodowania, jeśli w związku z wadliwym wykonaniem usługi narażeni zostaliśmy na dodatkowe koszty, np. skorzystanie z usług innego przedsiębiorcy. Niezbędne są rachunki, aby udowodnić poniesioną szkodę i wystąpić o odszkodowanie. Jeśli chodzi o noc sylwestrową spędzoną na śniegu, to musimy liczyć się z tym, iż za niewykorzystany karnet z powodu m.in. pogorszenia warunków atmosferycznych, awarii wyciągu, należy się zwrot pieniędzy proporcjonalnie do niewykorzystanych zjazdów, a nie cała kwota karnetu.
Pamiętajmy, że oprócz przysługujących nam – konsumentom praw, wiążą nas również pewne obowiązki. Zakup biletu na imprezę, wykupienie wycieczki połączonej z sylwestrem zobowiązuje – również klienta. Nagła rezygnacja, rozmyślenie się w ostatniej chwili może wiązać się z poniesieniem części lub całości ceny biletu. W każdym z opisanych przypadków kwota naliczana konsumentowi powinna być adekwatna do poniesionych przez organizatora wydatków. Warto pamiętać, że jeśli do zmiany istotnych warunków umowy – miejsca, ceny, programu itp. doszło z winy organizatora, to wówczas powinniśmy mieć możliwość rezygnacji bez ponoszenia kosztów.
Kolejna porada dotyczy nie tylko szalonej nocy sylwestrowej, ale wszelakich imprez kulturalnych. Pamiętajmy o tym, iż pozostawione rzeczy w szatni powinny być bezpieczne. W kinach, teatrach, klubach widnieje napis zgodnie, z którym w przypadku zaginięcia lub zniszczenia garderoby szatnia nie ponosi odpowiedzialności, co jest to niezgodne z prawem. Przedsiębiorca odpowiada za rzeczy pozostawione w szatni – nie tylko wtedy, gdy jest płatna.
Czym byłaby noc sylwestrowa bez fajerwerków? Kupując materiały pirotechniczne – należy zwrócić uwagę na to, czy spełniają wymagania bezpieczeństwa. W przypadku, gdy spełniaja one wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją, nie stanowią zagrożenia. Kupując materiały pirotechniczne należy sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się: nazwa producenta, ostrzeżenia, takie jak np. o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas odpalania czy nadzorze dorosłych oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Wyroby pirotechniczne mogą kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Przed zakupem fajerwerków należy również sprawdzić, czy opakowanie nie posiada żadnych wad np. pęknięcia, przerwania, wybrzuszenia oraz, czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna