Spis treści
Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a opieka świąteczna i nocna
Warto wiedzieć, że pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest świadczona w punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotne, do którego jesteś zapisany. Każdy ubezpieczony może w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia skorzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki. Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny), we właściwym oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia lub jego delegaturze.
Dla osób ubezpieczonych, świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i co ważne – są udzielane bez skierowania.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych)
- telefonicznie.
Zabiegi pielęgniarskie w weekendy i święta
Należy wskazać, że zarówno w dni ustawowo wolne od pracy, jak również w tygodniu po godzinie 18.00 pacjentom przysługują również zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zalecone przez lekarza zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
Zatem wobec powyższego, należy pamiętać, że każdy pacjent, w sytuacji, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne, ma prawo do tego, aby skorzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz w sytuacjach zagrażających życiu – ze szpitalnych świadczeń udzielanych np. na SOR, na terenie całego kraju.
Brak rejonizacji
Ponadto, należy wskazać, że zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Funduszu Zdrowia z 28 sierpnia 2014 roku, świadczenia zdrowotne podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie są związane z lekarzem lub/i pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej, u których pacjenci złożyli deklaracje wyboru. Każdy pacjent w przypadku pogorszenia stanu zdrowia może korzystać z tego typu świadczeń w dowolnym miejscu ich udzielania. Zatem ,stosowanie przez podmioty rejonizacji jest działaniem bezprawnym. Co więcej, należy podkreślić, że brak rejonizacji dotyczy wszystkich świadczeń szpitalnych oraz ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych.
Niezależnie od powyższego, należy pamiętać o tym, że każdy ma prawo skorzystać z pogotowia ratunkowego (numer alarmowy – 999 lub 112). Zawsze wtedy, kiedy wydaje Ci się, że Twoje lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.
Podstawa prawna:
art. 56 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135)