Spis treści
Nowe zasady wykonywania testów na koronawirusa
Jak zapowiedział Minister Zdrowia, główne cele w obszarze testów to skoncentrowanie testowania na pacjentach, którzy mają objawy oraz ochrona grup ryzyka. Wskazano cztery grupy obciążone szczególnym ryzykiem, które będą testowane, mimo braku objawów:
- przed pobytem w sanatorium,
- skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego,
- skierowani do hospicjum,
- umieszczeni (decyzją administracyjną) w domu pomocy społecznej.
Lekarze rodzinni zdecydują o skierowaniu na testy w kierunku koronawirusa
Minister podał, że strategia zakłada, że do systemu testowania zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Podkreślono, że jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.
Trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego
Elementem nowej strategii jest powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego. Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. Teraz lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.
Na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc. Szpitali tych będzie w Polsce dziewięć:
- 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu
- Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
- SPZOZ Puławy w Puławach
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu
- SPZOZ MSWiA w Białymstoku
- Megrez sp. z o.o. w Tychach
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu
W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora. Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali.
Źródło:
Oficjalna strona MZ.