- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowe normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska

    Nowe normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska

    Aktualnie trwają prace nad nowelizacją wyżej wymienionych aktów prawnych, która przewiduje wprowadzenie w 2010 r. następujących dodatkowych norm i wymogów wzajemnej zgodności. Normy dotyczą m.in. przestrzegania obowiązku posiadania pozwoleń wodnoprawnych w przypadku, gdy wykorzystywanie wody w celu nawadniania wymaga takiego zezwolenia. Przedmiotem kontroli będzie sprawdzenie, czy rolnik, korzystający z wód w celu nawadniania gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni lub przy poborze wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m3/dobę posiada wymagane prawem pozwolenie wodnoprawne. Zasady uzyskiwania i wydawania pozwoleń wodnoprawnych regulowane są ustawą z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.).
     
    Druga norma dotyczy zachowania charakterystycznych elementów krajobrazu. Rolnik zobligowany jest do zachowania drzew będących pomnikami przyrody oraz rowów do 2 metrów szerokości w obrębie działki rolnej. Aby zweryfikować powyższą normę rolnik na załączniku graficznym dołączonym do wniosku o przyznanie płatności zobowiązany jest zaznaczyć miejsce położenia powyższych elementów krajobrazu na działce rolnej oraz opisać położenie: dla pomników przyrody tekstem PP, a dla rowów do 2 m szerokości tekstem RÓW. Przedmiotem kontroli będzie sprawdzenie, czy rolnik na obszarze całego gospodarstwa zachowuje wyżej wymienione charakterystyczne elementy krajobrazu.
     
    Trzecia norma dotyczy przestrzegania zakazu niszczenia siedlisk roślin i zwierząt objętych ochroną na mocy przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), położonych na obszarach chronionych tzn. w parkach narodowych, rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, użytkach ekologicznych, zespołach przyrodniczo-krajobrazowych, stanowiskach dokumentacyjnych i pomnikach przyrody. Podczas kontroli sprawdzane będzie, czy rolnik przestrzega zakazu niszczenia siedlisk roślin i siedlisk zwierząt położonych na obszarach objętych ww. formami ochrony przyrody.
     
    Zmiana przepisów w zakresie normy dotyczącej zmianowania poprzez wprowadzenie możliwości odstąpienia od stosowania zmianowania w czwartym roku uprawy tego samego gatunku rośliny: pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa –będzie miała zastosowanie od 2011 r.. Uprawa tego samego gatunku ww. roślin będzie mogła być prowadzona także w czwartym i piątym roku pod pewnymi warunkami. Obowiązujące od 2007 roku przepisy w zakresie normy zmianowania przewidują, że w przypadku uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa ten sam gatunek rośliny może być uprawiany na tej samej powierzchni w ramach działki ewidencyjnej nie dłużej niż trzy lata. Zmiana przepisów w zakresie tej normy daje możliwość kontynuowania w czwartym i piątym roku uprawy tych samych gatunków roślin, pod warunkiem utrzymania odpowiedniego poziomu substancji organicznej w glebie. Rolnik, który będzie chciał skorzystać z tej możliwości, najpóźniej przed rozpoczęciem uprawy tych samych roślin w czwartym roku, będzie zobowiązany do wykonania jednego z następujących zabiegów agrotechnicznych: przyorania słomy lub międzyplonów lub obornika w ilości 10 ton na hektar i poinformowaniu do dnia 9 czerwca 2010 r., kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa o zamiarze wykonania powyższych zabiegów. Z kolei, w przypadku jeżeli rolnik będzie chciał kontynuować uprawę tego samego gatunku roślin jeszcze w piątym roku, po zakończeniu zbiorów w czwartym roku, a przed rozpoczęciem uprawy w piątym roku, zobowiązany będzie do ponownego wykonania w/w czynności. W zakresie powyższej zmiany przewidziano także możliwość dla rolników, którzy uprawiają glebę w systemach bezorkowych. Z uwagi na to, iż w tego rodzaju uprawach nie stosuje się zabiegów przyorania słomy, obornika lub międzyplonów, dla tych rolników dopuszcza się inne zabiegi agrotechniczne tj. wymieszanie słomy z glebą, wymieszanie międzyplonów z glebą lub uprawę międzyplonów.
     
    Rolnicy, których gospodarstwo rolne położone jest na obszarze NATURA 2000 oraz rolnicy, których gospodarstwa nie są położone na obszarze NATURA 2000, a którzy przeprowadzają przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 będą zobowiązani do przestrzegania obowiązku posiadania decyzji, o której mowa w art. 72 i 96 ustawy z dnia 3 października 2008 r., o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.). Zakres tego wymogu będzie obejmował sprawdzenie, czy rolnik podejmujący określone inwestycje posiada odpowiednią decyzję administracyjną poprzedzoną przeprowadzeniem oceny oddziaływania na środowisko lub oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.
     
    Zmiana brzmienia wymogu przestrzegania planów zadań ochronnych lub planów ochrony na obszarach Natura 2000 w zakresie ochrony siedlisk, będzie dotyczyła, oprócz gatunków roślin wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, wymagających ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000 w załączniku 2 (Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 795) również ochrony siedlisk gatunków zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku 1 i 3 ww. rozporządzenia.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE