Już od 11 stycznia b.r. SKOKi muszą stosować się do zupełnie nowych zasad i terminów przekazywania sprawozdań finansowych. Zgodnie z zapisami ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, kasy obowiązane są przekazywać do Komisji Nadzoru Finansowego sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta oraz z odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, kasa przekazuje do Komisji nie później niż do dnia 31 lipca roku następującego po roku, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe.
Z kolei Kasa Krajowa obowiązana jest przekazywać do Komisji Nadzoru Finansowego:
- Zbadane sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta oraz z odpisem uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego – przekazuje do Komisji nie później niż do dnia 31 lipca roku następującego po roku, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe.
- Sprawozdanie z prowadzonej działalności, w tym nie rzadziej niż raz na kwartał sprawozdanie z przeprowadzonych w kasach czynnościach kontrolnych oraz sprawozdanie z wykorzystania środków funduszu stabilizacyjnego – przekazuje do Komisji nie później niż do dnia 31 lipca roku następującego po roku, za który to sprawozdanie zostało sporządzone.
- Kwartalne sprawozdania Kasa Krajowa przekazuje do Komisji nie później niż ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, za który te sprawozdania zostały sporządzone.
Dodatkowo §10 rozporządzenia wskazuje, że Kasa Krajowa przekazuje dane sprawozdawcze w zakresie:
- danych ogólnych;
- bilansu oraz rachunku zysków i strat;
- środków na rachunkach bieżących i ekwiwalentów środków pieniężnych;
- aktywów finansowych, w tym:
o aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu,
o aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
o pożyczek udzielonych i należności własnych,
o aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności;
- instrumentów dłużnych;
- instrumentów kapitałowych;
- kredytów, pożyczek i pozostałych należności;
- pozostałych instrumentów finansowych;
- utraty wartości dla aktywów finansowych;
- rzeczowego majątku trwałego, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym będących przedmiotem leasingu;
- zobowiązań finansowych, z uwzględnieniem podziału na:
o zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu,
o zobowiązania finansowe wyceniane w wysokości skorygowanej ceny nabycia;
- zobowiązań z tytułu własnej emisji papierów wartościowych;
- rezerw;
- funduszu stabilizacyjnego, w tym wykorzystania środków funduszu stabilizacyjnego;
- informacji o wartości godziwej aktywów finansowych oraz zobowiązań finansowych;
- przychodów z tytułu odsetek oraz kosztów z tytułu odsetek;
- zysków i strat z tytułu aktywów finansowych oraz zobowiązań finansowych;
- pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;
- kosztów działania, w tym: kosztów pracowniczych, kosztów usług obcych, podatków i opłat;
- zobowiązań pozabilansowych udzielonych oraz zobowiązań pozabilansowych otrzymanych;
- promes udzielenia kredytu;
- informacji o radzie nadzorczej i zarządzie Kasy Krajowej.
Dużym ułatwieniem dla SKOKów jest wprowadzenie elektronicznego sposobu przekazywania powyższych informacji. Kasa oraz Kasa Krajowa przekazują dane sprawozdawcze w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Komisję, w formie plików zgodnych z wymogami określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia, utworzonych w oparciu o pliki wzorcowe udostępnione na stronie internetowej Komisji. Z drugiej jednak strony zdecydowano się zachować także tradycyjną formę papierową. Dane sprawozdawcze odpowiednio kasa oraz Kasa Krajowa przekazują do Komisji także jako dokumenty w postaci papierowej podpisane zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości albo jako dokumenty elektroniczne podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.