Spis treści
Wręczono powołania na stanowisko kuratora okręgowego
Wiceminister Sprawiedliwości wręczył 5 października powołania na stanowisko kuratora okręgowego w sądach okręgowych. Tym samym zakończyła się druga tura powołań, gdyż pozostałych 42 kuratorów nominowano jeszcze na początku sierpnia br. Nominacje otrzymali kuratorzy z Sądów Okręgowych w Gliwicach, Częstochowie, Elblągu, Olsztynie i Słupsku. W myśl nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych, po raz pierwszy wyboru 47 kuratorów okręgowych dokonał Minister Sprawiedliwości, a nie jak do tej pory prezesi sądów okręgowych.
Zawód kuratora sądowego
Kurator sądowy realizuje określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Celem jego pracy jest wsparcie, opieka oraz szeroka pomoc doradcza i socjalna osobom, które na mocy sądowego orzeczenia zostały powierzone jego pieczy. Są to zarówno osoby dorosłe, jak i niepełnoletnie, które popełniają przestępstwa oraz dzieci i ich rodzice bądź opiekunowie z rodzin dysfunkcyjnych. Podstawowym zadaniem kuratora jest wykonywanie wobec tych osób dozorów i nadzorów. Kurator rodzinny wykonuje nadzory nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej bądź samymi nieletnimi, które orzeka sąd rodzinny, natomiast kurator dla dorosłych zajmuje się, orzeczonymi przez sąd karny, dozorami wobec przestępców dorosłych. Główne obowiązki i uprawnienia kuratora sądowego określa ustawa o kuratorach sądowych.
Kto może być powołany na stanowisko kuratora sądowego?
Zgodnie z ustawą, kurator okręgowy powoływany jest na 4-letnią kadencję spośród kuratorów zawodowych posiadających co najmniej 7-letni staż pracy. Obejmujący tę funkcję odpowiadają przed prezesem sądu okręgowego za funkcjonowanie służby kuratorskiej na swoim terenie.
Zadania kuratora sądowego
Do głównych czynności zawodowych kuratora należy zapoznanie się z aktami sprawy i innymi dokumentami, w których można znaleźć informacje o podopiecznych oraz zebranie informacji, jak wyglądały wcześniejsze nadzory i dozory. Kurator przeprowadza wywiady środowiskowe na zlecenie sądu.
Innym zadaniem kuratora jest przygotowywanie wniosków o zmianę bądź uchylenie orzeczonego środka prawnego, np. o uchylenie dozoru, umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczej, wykonanie zawieszonej kary pozbawienia wolności. Ponadto kurator może być także obecny w trakcie posiedzeń wykonawczych sądu, mających związek z jego podopiecznym.
Do obowiązków zawodowych kuratora należy także dokumentowanie podejmowanych na bieżąco działań w karcie czynności nadzoru/dozoru prowadzonej osobno dla każdego podopiecznego, w której wpisuje datę, miejsce i rodzaj czynności, uzyskane dokumenty i informacje oraz ich źródła, a także własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowanego nadzoru czy dozoru. Poza tym kurator sporządza sprawozdania z objęcia i zakończenia nadzoru lub dozoru.