Omawiana ustawa weszła w życie dokładnie 20 marca 2014 r. Zgodnie z jej podstawowymi założeniami, zwiększeniu ulega aż o 10% wysokość zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego. Zwrot ten wyniesie odpowiednio: 40%, 30% i 20% (w zależności od kwoty bazowej gminy).
Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez sołectwo wniosku. Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Powinien on zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa na podstawie informacji o wysokości przypadających danemu sołectwu środków wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem. W terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy wniosek, sołtys przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek niespełniający warunków ustawowych jednocześnie informując o tym sołtysa.
W trakcie roku budżetowego, jednakże nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do dnia 31 października danego roku budżetowego, sołectwo może złożyć do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. Gmina otrzymuje z budżetu państwa w 2014 r. zwrot, w formie dotacji celowej, części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego w 2013 r., zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
Podstawowym celem wprowadzenia nowych przepisów w zakresie funduszu sołeckiego było doprecyzowanie istniejących już uregulowań prawnych oraz zwiększenie zaangażowania budżetu państwa we wspomaganiu tej formy budżetu partycypacyjnego, a tym samym zwiększenie zainteresowania tworzeniem funduszy sołeckich. Ustawa o funduszu sołeckim w swojej nowej wersji dostosowuje również istniejącą regulację prawną do ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.