Decydując się na tę opcję, należy dobrze przeanalizować dostępne oferty. Atutem kredytu jest naturalnie niskie oprocentowanie, jak najniższa marża, brak prowizji, tzw. wakacje kredytowe itd. Oczywiście, jeśli tylko posiadamy stosowną zdolność kredytową, możemy wybierać sposób wielu ofert kredytowych – zarówno w bankach jak i innego typu instytucjach finansowych.Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczny koszt kredytu hipotecznego jest wspomniana już marża, czyli de facto zysk banku pożyczającego nam określoną sumę. Oferty poszczególnych banków i innych instytucji finansowych różnią się między sobą wysokością marży. Faktem jest jednak, że w większości przypadków osoby posiadające wyższy wkład własny mogą liczyć na niższą marżę kredytu niż ci kredytobiorcy, którzy nie dysponują oszczędnościami.
O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć? Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że kredyt hipoteczny to rozwiązanie nie dla wszystkich. Wiadomo, że trzeba się wykazać odpowiednią zdolnością kredytową, aby bank pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek. O zdolności kredytowej decydują nie tylko uzyskiwane przez nas dochody, ale także ich źródło. Jak nietrudno się domyślić, z punktu widzenia kredytodawcy, najbardziej godne zaufania są osoby zatrudnione w oparciu o tradycyjną umowę o pracę na czas nieokreślony.
Przeglądając oferty kredytowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie i marżę, ale także na to, na jaką kwotę maksymalną możemy liczyć. Zwykle jest to jakiś procent wartości nieruchomości obciążonej hipoteką.
W tym miejscu warto podkreślić, że nie tylko banki są w stanie zaoferować nam relatywnie opłacalne kredyty hipoteczne. Dość ciekawą ofertę dla swoich członków przygotowała również SKOK Stefczyka. Kredyt hipoteczny w SKOK Stefczyka udzielany jest na szeroko rozumiane cele mieszkaniowe, czyli nie tylko zakup nieruchomości, ale także na przebudowę lub remont domu czy mieszkania. Maksymalny okres kredytowania może wynosić nawet 30 lat. Zaletą kredytu oferowanego przez Kasę jest jego minimalna kwota – wynosi ona zaledwie 10 000 zł. W bankach natomiast jest to zwykle ok. 40 000 – 50 000 zł.
Oczywiście ostateczna decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego nie należy do łatwych. Dlatego też zanim zdecydujemy się złożyć wniosek w konkretnej instytucji, warto przeanalizować aktualną ofertę także i innych kredytodawców.