W krótkim wystąpieniu prezydent Komorowski podkreślił, że wszyscy przeżywaliśmy chwile wielkiego zaniepokojenia pomysłami rezygnacji z umieszczania orła na strojach jednej z reprezentacji sportowych. Prezydent wyraził satysfakcję z odstąpienia od tego pomysłu, dodając: „na wszelki wypadek, z myślą o przyszłości, warto jednak stworzyć reguły ustawowe”, które uchroniłyby przed ewentualnym ponownym zgłoszeniem tego typu pomysłów.
W obecnym stanie prawnym przepisy ustawy o sporcie przewidują możliwość używania w stroju reprezentacji kraju lub w stroju reprezentacji olimpijskiej wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże przepisy te nie są obligatoryjne, a fakultatywne, zatem dają one prawo polskim związkom sportowym oraz Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu do używania w strojach ww. reprezentacji wizerunku orła. W takim stanie prawnym możliwe jest więc występowanie reprezentacji kraju czy też reprezentacji olimpijskiej w strojach nie oznaczonych wizerunkiem orła. Uprawnienia przyznane tym podmiotom na podstawie art. 13 ust. 2 i 3 ustawy o sporcie odnoszą się wyłącznie do wizerunku orła, nie zaś do godła, w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Najważniejsze zmiany przewidziane w zaproponowanym przez Prezydenta projekcie gwarantują obecność polskiego godła na strojach reprezentacji kraju, w tym na strojach reprezentacji olimpijskiej. Odstępstwo od tej zasady może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub MKOL, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli, jak np. barwy narodowe.
Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Natomiast w przedłożonym projekcie zmiany ustawy – w drodze wyjątku od tej zasady – zaproponowano, aby właściwy polski związek sportowy – w odniesieniu do stroju reprezentacji kraju i Polski Komitet Olimpijski – w odniesieniu do stroju reprezentacji olimpijskiej – miały uprawnienie wykorzystania dla swoich celów gospodarczych przedmiotów będących odwzorowaniem stroju reprezentacji kraju lub stroju reprezentacji olimpijskiej.
Przepisy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywateli, dla których przedmioty związane ze strojem reprezentacji narodowej stanowią cenną pamiątkę, a nabywanie tych przedmiotów jest szczególnym wyrazem kultu dla symboli narodowych.