Obligatoryjne zawieszenie postępowania administracyjnego
Obligatoryjne zawieszenie postępowania administracyjnego następuje:
1) w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 30 § 5 kodeksu postępowania administracyjnego (tj.: „W sprawach dotyczących spadków nieobjętych jako strony działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w ich braku – kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji publicznej.”), a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe;
2) w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony;
3) w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych;
4) gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
Przepisy szczególne określają również inne przyczyny, na skutek których postępowanie administracyjne ulega zawieszeniu.
Przykład:
Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zostaje zawieszone do czasu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, w sytuacji, gdy wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego.
Podjęcie zawieszonego postępowania administracyjnego
W myśl przepisu art. 97 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego, dopiero po ustąpieniu przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania, organ administracji publicznej podejmuje postępowanie z urzędu lub na żądanie strony. W wyroku z dnia 8 lutego 2006 r., III SA/Wa 3034/05, niepubl., WSA w Warszawie uwypuklił, że "wydanie na podstawie art. 97 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania niesie za sobą tego rodzaju konsekwencje, iż wraz z podjęciem postępowania ustają skutki prawne wynikające z postanowienia o zawieszeniu postępowania i to bez konieczności wydawania formalnego rozstrzygnięcia o uchyleniu tego ostatniego postanowienia. Wynika z tego, że podjęcie zawieszonego postępowania oznacza jednocześnie utratę bytu prawnego postanowienia o zawieszeniu postępowania".
Przykład:
W sytuacji, gdy postępowanie administracyjne zostało zawieszone w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony, to zostanie ono podjęte na nowo, gdy przedstawiciel ustawowy zostanie ustanowiony.