- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaDla PrawnikaObniżenie zasiłków chorobowych dla sędziów i prokuratorów

    Obniżenie zasiłków chorobowych dla sędziów i prokuratorów

    Takie same zasady dla wszystkich przebywających na L4

    Celem projektowanej ustawy jest zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą. Takie same zmiany przewiduje nowelizacja systemu zwolnień lekarskich służb mundurowych, tj. policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Więziennej, przyjęta wcześniej przez Radę Ministrów.

    Sędzia i prokurator otrzyma mniejsze wynagrodzenie chorobowe

    Zgodnie z nowelizacją sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych oraz prokuratorzy prokuratur powszechnych i wojskowych, którzy będą przebywać na zwolnieniu lekarskim mają otrzymywać 80% uposażenia. Nie może to jednak trwać dłużej niż rok. W chwili obecnej otrzymują oni pełne wynagrodzenie chorobowe. Pozyskane w ten sposób pieniądze będą w dyspozycji dyrektora sądu powszechnego, a w przypadku prokuratur powszechnych środki te zostaną przeznaczone na ich funkcjonowanie.

    Prawo do pełnego uposażenia na zwolnieniu lekarskim

    Projekt przewiduje także sytuacje, w których sędzia i prokurator zachowa prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego. Uposażenie zostanie wypłacone w całości jeżeli nieobecność sędziego i prokuratora w pracy nastąpiła z powodu przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy, choroby przypadającej w czasie ciąży, choroby powstałej w związku z ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności sędziego i prokuratora, choroby spowodowanej przez inną osobę w wyniku popełnienia przez nią umyślnego czynu zabronionego, w związku z wykonywaniem czynności sędziego i prokuratora, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ, lub też poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. 

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE