- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyObostrzenia programu 'Mieszkanie dla Młodych'

    Obostrzenia programu 'Mieszkanie dla Młodych’

    Program „Mieszkanie dla Młodych” zastąpił tzw. „Rodzinę na swoim”. Rząd zauważył, że nie spełniał on oczekiwań Polaków, zwłaszcza, że skutkiem kryzysu jest mniejsza liczba narodzin, a także zawieranych związków małżeńskich. Wielu młodych ludzi nie decyduje się na dzieci, a także na utrzymywanie stałych związków, przez co nie każdy mógł skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. Z racji jego nieefektywności, rząd postanowił stworzyć nowy i bardziej dostosowany do obecnych realiów życia program pomagający w uzyskaniu własnego mieszkania i stopniowe uniezależnianie się od rodziców.

    Zasadniczym kryterium pozwalającym na skorzystanie z programu „Mieszkanie dla młodych” jest wiek. Małżeństwa i single, którzy nie ukończyli 35 lat i chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Pamiętajmy jednak, że powyższy program ma wejść w życie dopiero w połowie 2013 r. (pojawiają się także informacje o początku 2014 r.). Zasadniczo program polega na jednorazowej dopłacie w formie tzw. jednorazowego bonusu, stanowiącego  wkład własny kredytobiorcy. Single i małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10% wartości mieszkania, małżeństwa z dziećmi są w o wiele lepszej sytuacji, ponieważ dopłata przewidziana dla nich to 15% wartości nieruchomości. Dodatkowo powiększenie rodziny o trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 5 lat od chwili skorzystania z programu oznacza dołożenie przez Państwo dalszych 5% wartości mieszkania.

    Oprócz oczywistych korzyści program „Mieszkanie dla Młodych” ma też swoje ograniczenia i mankamenty. Podobnie jak w poprzednim programie, dysponowanie otrzymanymi lokalami już po otrzymaniu dofinansowania będzie mocno ograniczone. W ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości małżeństwa lub single nie będą miały prawa do wynajęcia lub użyczenia mieszkania innej osobie. Dla przypomnienia – kończący się program „Rodzina na swoim” przewidywał dłuższy, bo aż 8 – letni okres ograniczający.

    Pamiętajmy, że powyższe ograniczenia nie dotyczą tylko zakazu wynajmu czy użyczenia lokalu innej osobie w danym okresie czasu. Korzystający z programu młodzi ludzie nie mogą w ciągu 5 lat dokonać zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu, dokonać zmiany sposobu jego użytkowania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, uzyskać prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do takiego lokalu – z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku lub w związku z zawarciem małżeństwa.

    Złamanie powyższych ograniczeń powoduje powstanie obowiązku informacyjnego po stornie nabywcy mieszkania. Musi on w ciągu 30 dni od zakupu nieruchomości powiadomić o tym Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo w terminie 60 dni musi on wpłacić na rachunek Funduszu Dopłat środki uzyskane z tytułu finansowego wsparcia. W innym wypadku będzie zmuszony do zwrotu kwoty udzielonego wsparcia w ustalonej części dodatkowo wraz z odsetkami ustawowymi. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od powyższych ograniczeń – jeżeli korzystający z programu młody człowiek nie będzie w stanie spłacać rat zaciągniętego kredytu, to może on wynająć pokój w danym mieszkaniu, tak aby miał pieniądze potrzebne na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Widać zatem, że ustawodawca zakazuje co prawda najmu nieruchomości, aczkolwiek podnajem części nieruchomości jest już w uzasadnionych przypadkach możliwy.

    Na zakończenie pamiętajmy, że obowiązek zwrotu dopłaty nie będzie miał zastosowania, jeżeli nabywca sprzeda lokal po upływie 3 lat od dnia uzyskania jego prawa własności, a środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przeznaczy w terminie następnych 2 lat na zakup innego mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE