- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaStudenci prawaKarieraObowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

    Obowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

    Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

    • urlop szkoleniowy (6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego, pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy);
    •  zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.


    Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak podkreśla to M. Frączek „zwolnienie z całości lub części dnia pracy przysługuje pracownikowi na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz w nich uczestniczyć. Takie sformułowanie przepisu oznacza, że pracodawca zobowiązany jest do udzielania takich zwolnień w wymiarze wynikającym z programu zajęć w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Przepis art. 1031 § 2 pkt 2 KP nie przewiduje bowiem limitowania liczby zwolnień z całości lub części dnia pracy. Jeżeli program nauki w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych przewiduje zajęcia wyłącznie w czasie wolnym pracownika – nie przysługuje mu zwolnienie od pracy.

    Pamiętajmy także, że pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie – nie jest to jednak jego obowiązkiem.
     

    Ważne jest również, że pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż wyżej określone (tj. bez zgody czy inicjatywy pracodawcy) przysługują:

    • zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia;
    • urlop bezpłatny (niewliczany do stażu pracownika i powodujący w niektórych sytuacjach skrócenie urlopu wypoczynkowego)
      – w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
       
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE