- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoObowiązki wspólnoty mieszkaniowej

    Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

    W sytuacji kiedy właściciel lokalu długotrwale zalega z zapłatą należnych od niego opłat, występuje przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, niewłaściwie korzysta z lokalu lub nieruchomości wspólnej (czyli części nieruchomości przysługującej wszystkim – m.in. klatek schodowych, wind itd.) wspólnota może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu. Wspólnota odpowiada za zobowiązania, które dotyczą nieruchomości wspólnej, a każdy właściciel lokalu w takiej części jaka odpowiada jego udziałowi w tej nieruchomości, co oznacza, że w pierwszej kolejności wierzyciele powinni zaspokajać się z majątku wspólnoty, a dopiero gdy jest to niemożliwe, z majątków osobistych właścicieli lokalów.


    Zarząd

    Sprawami wspólnoty mieszkaniowej kieruje wybrany zarząd, który reprezentuje ją na zewnątrz w stosunkach z innymi podmiotami, ale i wewnątrz w relacjach z poszczególnymi jej członkami, czyli właścicielami lokalów. Kiedy jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Członek zarządu może żądać od wspólnoty odpowiedniego wynagrodzenia za pracę w tym charakterze, które odpowiada poczynionym, ale i uzasadnionym nakładom pracy.


    Obowiązki

    Wspólnota powinna działać na zasadzie współwłasności. Musi wykonywać należycie obowiązki, które na niej spoczywają. Zarząd lub zarządca ma obowiązek prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Kolejnymi obowiązkami są: sporządzenie protokołu przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywanie dokumentacji technicznej budynku oraz prowadzenie i aktualizowanie spisu właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej, a także podjęcie czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji. Ponadto zarząd lub zarządca jest obowiązany do dokonywania rozliczeń przez rachunek bankowy, składania właścicielom lokali sprawozdania ze swej działalności, zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku.


    Właściciele lokali
    ponoszą wydatki związane z nieruchomości wspólnej i mają obowiązek wpłacać na to zaliczki na pokrycie kosztów bieżących oraz fundusz remontowy (do 10 dnia miesiąca – termin ustawowy).

    Podstawa prawna:
    – ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388).
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE