- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoObowiązkowa cytologia dla pracujących kobiet

    Obowiązkowa cytologia dla pracujących kobiet

    Głównym celem zaprojektowanej regulacji jest zwiększenie wykrywalności zachorowalności i obniżenie umieralności kobiet w Polsce na wskazane nowotwory. Do celów szczegółowych można zaliczyć zwiększenie odsetka wykrywanych stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym okresie rozwoju, wyodrębnienie grup podwyższonego ryzyka, wymagających badań częstszych, niż co 3 lata oraz podniesienie poziomu świadomości społecznej, w kwestii badań profilaktycznych. Realizacja tych badań w ramach badań okresowych pracowników doprowadzi do zwiększenia poziomu zgłaszalności kobiet pozostających w stosunku pracy na badania przesiewowe oraz zwiększenia wykrywania zachorowalności i obniżenia umieralności w Polsce. Dzięki wprowadzonej nowelizacji zostanie zwiększona identyfikacja grupy podwyższonego ryzyka rozwoju dla wymienionych wyżej nowotworów. Nowe przepisy pozwolą na stopniowe obniżanie kosztów leczenia i świadczeń socjalnych, udzielanych chorym z zaawansowanymi klinicznie nowotworami oraz stopniowe zmniejszanie osób korzystających ze świadczeń rentowych z tytułu zaawansowanej choroby nowotworowej. Ponadto zostanie zwiększony odsetek leczonych z powodu stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych, w konsekwencji stworzenie możliwości powrotu do czynnego życia zawodowego i społecznego.

    Należy w tym miejscu podkreślić, iż nowotwory stanowią jeden z najpoważniejszych, co do skali i złożoności, problemów z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce i w Unii Europejskiej. Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie. Polska ma jedne z najwyższych współczynników zachorowalności a także najwyższy współczynnik śmiertelności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej. Katastrofalnie przedstawia się wskaźnik śmiertelności, który wynosi 55%, a są kraje, które w wyniku objęcia od szeregu lat badaniami cytologicznymi praktycznie całej populacji kobiet, osiągnęły już wskaźniki jednocyfrowe. Podobna sytuacja występuje w epidemiologii raka piersi z tym, że poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy, natomiast mniejsza jest śmiertelność na raka piersi, która wynosi ok. 38%. Badania wykazały, że w grupie kobiet w wieku powyżej 50 roku życia, które miały wykonywane badania mammograficzne, co rok lub co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30%.

    Zakłada się, że wprowadzenie obowiązku poddawania się badaniu cytologicznemu w ramach badań profilaktycznych pracowników spowoduje zdecydowany wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Zaproponowana regulacja jest wynikiem doświadczeń nabytych w ostatnim czasie przy próbach wdrażania różnego rodzaju badań skriningowych w Polsce, jak również wykorzystuje sprawdzone wzorce wykorzystywane skutecznie do walki z rakiem szyjki macicy w Europie. Ponadto, wprowadzenie tych badań spowoduje, że stadia bardziej zaawansowane zostaną wcześniej wykryte i wyleczone co przyczyni się do obniżenia ponoszonych wydatków związanych z leczeniem, które jest długotrwałe oraz kosztowne.

    W początkowym etapie wprowadzania tych badań nastąpi wzrost kosztów, które będą zmniejszały się sukcesywnie w kolejnych latach. Wprowadzenie ich jako obowiązkowych badań pracowników jest uzasadnione, bowiem przyniesie korzyści nie tylko społeczne, ale i korzyści dające się oszacować w kategoriach ekonomicznych, ponieważ koszty leczenia wykrytych wcześnie przypadków są znacznie niższe niż koszty leczenia przypadków zaawansowanych.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE