- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoObowiązkowe OC dla organizatorów imprez masowych

    Obowiązkowe OC dla organizatorów imprez masowych

    Na gruncie przepisów ustawowych przez imprezy masowe należy rozumieć imprezę masową artystyczno – rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej. Impreza masowa artystyczno – rozrywkowa jest imprezą o charakterze artystycznym lub rozrywkowym, która odbywa się:
    – na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1.000,
    – w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.
     
    Masowa impreza sportowa jest imprezą masową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1.000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300, bądź na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1.000. Mecz piłki nożnej jest masową imprezą sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1.000. Natomiast imprezą masową podwyższonego ryzyka jest impreza masową, w czasie której, zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi zachowania osób uczestniczących, istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji. Ponadto w przypadku organizacji imprezy masowej zakwalifikowanej jako impreza masowa podwyższonego ryzyka liczby udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynoszą nie mniej niż:
    1) 300 – dla stadionu, innego obiektu niebędącego budynkiem lub terenu umożliwiającego
    przeprowadzenie imprezy masowej;
    2) 200 – dla hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy
    masowej;
    3) 200 – dla meczu piłki nożnej.
     
    Przepisy projektowanego rozporządzenia określają szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych, na które wstęp jest odpłatny, za szkody wyrządzone osobom w nich uczestniczącym, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia. W art. 2 projektu określono zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC poprzez m.in. określenie w ust. 1 zakresu czasowego ochrony ubezpieczeniowej (tzw. trigger). Ubezpieczenie OC nie może, bowiem prawidłowo funkcjonować bez dokładnego sprecyzowania, który moment bierze się pod
    uwagę jako wypadek ubezpieczeniowy objęty umową ubezpieczeniową. Uzasadnionym jest – zdaniem ustawodawcy, aby z zakresu tego ubezpieczenia wyłączyć odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za enumeratywnie określone w rozporządzeniu szkody. Chodzi o szkody polegające na:
    1) uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu
    2) polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych innym osobom niż wymienione w pkt 1, nieprzekraczających równowartości w złotych 100 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC;
    3) polegających na zapłacie kar umownych;
    4) powstałych wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
     
    Wyłączenia zawierają przypadki społecznie uzasadnione, jak również sytuacje nadzwyczajne,
    którym trudno jest się przeciwstawić. Wyłączenie z zakresu ochrony ubezpieczeniowej szkód wyrządzonych przez osoby najbliższe jest zgodne z aktualnie obwiązującą praktyką stosowaną zarówno w obowiązkowym ubezpieczeniu OC organizatorów imprez masowych, jak i w innych ubezpieczeniach OC zawodowych. Z zakresu ubezpieczenia wyłączone zostały także szkody powstałe w wyniku m.in. aktów terroru. Stosowaną w standardach światowych praktyką jest, że szkody te, jako nie podlegające, co do zasady, reasekuracji, wyłączane są z zakresu ubezpieczenia.
     
    Termin powstania obowiązku ubezpieczenia OC jest tożsamy z aktualnie obowiązującym i obowiązek ubezpieczenia będzie powstawał najpóźniej w dniu złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny. Wysokości minimalnych sum gwarancyjnych zostały dopasowane do nowego ustawowego podziału imprez masowych i co do zasady zostały utrzymane na dotychczas obowiązującym poziomie.
     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE