- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoObrońca w postępowaniu karnym skarbowym

    Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

    Zasadniczo zatem, gdy mówimy o obrońcy w postępowaniu karnym skarbowym powinniśmy myśleć o obrońcy w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 77 KPK, oskarżony może mieć jednocześnie nie więcej niż trzech obrońców. Pamiętajmy jednak, że obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Tym samym w przypadku przestępstw skarbowych jedynie adwokat może pełnić funkcję obrońcy – zakazane jest to radcom prawnym. Istotną różnicę pomiędzy KPK a KKS w tej mierze stanowi art. 122a, zgodnie z którym w sprawach o wykroczenia skarbowe oskarżony może korzystać z pomocy jednego obrońcy. Obrońcą w sprawie o wykroczenie skarbowe może być także radca prawny. Jak podkreśla T. Razowski w komentarzu do KKS, „maksymalnie szeroko ujęte określenie obrony formalnej zawarte w art. 122a § 1 KKS wskazuje na to, że chodzi tu zarówno o obrońcę z wyboru, jak i z urzędu. Jest to bardzo ważna uwaga, ponieważ druga jednostka redakcyjna analizowanego artykułu stanowi rozwinięcie pierwszej. Prowadzi to do wniosku, że na gruncie postępowania w sprawach o wykroczenia skarbowe radca prawny może być także obrońcą z urzędu oskarżonego”.

    Obrońcę ustanawia oskarżony, z tym że do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego pozbawionego wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym niezwłocznie zawiadamia się oskarżonego. Upoważnienie do obrony może być udzielone na piśmie albo przez oświadczenie do protokołu organu prowadzącego postępowanie karne. Ustanowienie obrońcy lub wyznaczenie obrońcy z urzędu uprawnia go do działania w całym postępowaniu, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli nie zawiera ograniczeń. Pamiętajmy, że wyznaczenie obrońcy z urzędu nakłada na obrońcę obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli jednak czynności należy dokonać poza siedzibą lub miejscem zamieszkania obrońcy z urzędu, prezes sądu, przed którym ma być dokonana czynność, a w postępowaniu przygotowawczym prezes sądu rejonowego miejsca czynności, na uzasadniony wniosek dotychczasowego obrońcy może wyznaczyć dla dokonania tej czynności innego obrońcę spośród miejscowych adwokatów. Obrońca wyznaczony z urzędu w postępowaniu kasacyjnym lub w postępowaniu o wznowienie postępowania powinien sporządzić i podpisać kasację lub wniosek o wznowienie postępowania albo poinformować na piśmie sąd, że nie stwierdził podstaw do wniesienia kasacji lub wniosku o wznowienie postępowania. Jeżeli kasacja lub wniosek zostaną wniesione, obrońca ten jest uprawniony do udziału w toczącym się postępowaniu.

    Zasadniczo obrońca może bronić kilku oskarżonych, jeżeli ich interesy nie pozostają w sprzeczności. Jedną z ważniejszych regulacji jest to, iż obrońca może przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść oskarżonego. Udział obrońcy w postępowaniu nie wyłącza jednak osobistego działania w nim oskarżonego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE